1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kirill115 [55]
3 years ago
5

The combination of debt financing and equity financing that maximizes a firm's value is known as its:

Business
1 answer:
ohaa [14]3 years ago
5 0

Answer:

optimal capital structure

Explanation:

optimal capital structure can be regarded as a combination of

of debt and equity financing which brings about maximization of amarket value in a firm. It should be noted that optimal capital structure is the combination of debt financing and equity financing that maximizes a firm's value.

You might be interested in
MC Qu. 128 Leeks Company's product has... Leeks Company's product has a contribution margin per unit of $13.57 and a contributio
Ray Of Light [21]

Answer:

The price of the product is $59

Explanation:

Contribution margin is the net of the selling price and variable cost per unit. Contribution margin ratio is the ratio of contribution per unit to selling price per unit. As given below

Contribution margin ratio = Contribution margin per unit / Selling price per unit

23% = $13.57 / Selling price per unit

Selling price per unit = $13.57 / 23% = $59

3 0
3 years ago
Vaseline, the world's most famous—and priciest—brand of petroleum jelly, wants to improve its financial performance (i.e. revenu
ohaa [14]

Answer:

Please consider the following explanation

Explanation:

Vaseline can improve its financial performance by doing some product differentiation, as the rest 15% are also selling petroleum jelly but at much lower costs than Vaseline, and to convince its customers to spend extra bucks to buy Vaseline, it needs to provide something extra.

Vaseline can incorporate extra ingredients like aloevera, or turmeric, etc, i.e. the beauty or health fashions prevalent in the market this information can be obtained by a thorough research of the beauty blogs available online.

Once the product has something extra, Vaseline can go ahead and market its product better based on the benefits of the product differentiation, and hence steam away market from the remaining 15% and increase its financial performance.

6 0
3 years ago
Question Content Area The journal entry to record the receipt of inventory purchased for cash in a perpetual inventory system wo
Tanya [424]

The journal entry to record the receipt of inventory purchased for cash in a perpetual inventory system would be (D)

Jan. 1    Inventory                    1,500

                     Cash                                              1,500

<h3>What are journal entries?</h3>
  • A journal entry is an act of keeping or producing records of any economic or non-economic transaction.
  • An accounting journal, which shows a company's debit and credit balances, records transactions.
  • The journal entry can be made up of multiple records, each of which is either a debit or a credit.
  • Otherwise, the journal entry is termed unbalanced if the sum of the debits does not equal the total of the credits.

Inventory purchase journal entry:

  • Say you purchase $1,000 worth of inventory on credit.
  • Debit your Inventory account $1,000 to increase it.
  • Then, credit your Accounts Payable account to show that you owe $1,000.
  • Because your Cash account is also an asset, the credit decreases the account.

Therefore, the journal entry to record the receipt of inventory purchased for cash in a perpetual inventory system would be (D)

Jan. 1    Inventory                    1,500

                     Cash                                              1,500

Know more about journal entries here:

brainly.com/question/14279491

#SPJ4

The question you are looking for is here:

The journal entry to record the receipt of inventory purchased for cash in a perpetual inventory system would be

(A) Jan. 1    cash                    1,500

                     Account receivables                    1,500

(B) Jan. 1    Purchases                    1,500

                     Account payable                          1,500


(C) Jan. 1    Inventory                    1,500

                     Office Supplies                             1,500

(D) Jan. 1    Inventory                    1,500

                     Cash                                              1,500

3 0
2 years ago
Outline the process the raw ingredients for a single flavor of ice cream might undergo to get to a local grocery’s freezer case.
den301095 [7]

Answer: fermenting , shredding , pasteurizing

5 0
3 years ago
What is the most common workplace for people in the Finance cluster?
Oxana [17]

Answer:

An office

Explanation:

an office  is the best option on this list.

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • How long will it take for the dollar's purchasing power to be 3/4ths of what it is now, if the general inflation rate is expecte
    8·1 answer
  • A company’s ______ delineates management’s aspirations for the business providing a panoramic view of ""where we are going"" and
    6·1 answer
  • A property seller empowers an agent to market and sell a property on his behalf. what is this an example of
    10·1 answer
  • The decision making process followed by consumers to maximize utility assumes that
    12·1 answer
  • Which of the following is a disadvantage of a sole proprietorship?
    10·1 answer
  • Constant Dividend Growth Valuation Boehm Incorporated is expected to pay a $3.00 per share dividend at the end of this year (i.e
    9·1 answer
  • Axe company sponsors a 401(k) profit sharing plan with no employer match, but the company did make noncontributory employer cont
    11·1 answer
  • King Costume uses a periodic inventory system. The company started the month with 6 masks in its beginning inventory that cost $
    12·1 answer
  • The Dow Jones is currently valued at $24,000 and the 1-year Dow Jones Mini Future contract has a price of $24,750. Note Dow Jone
    10·1 answer
  • The type of performance appraisal that judges specific, observable aspects of performance like being on time for work is a(n) __
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!