Answer:
The price of the product is $59
Explanation:
Contribution margin is the net of the selling price and variable cost per unit. Contribution margin ratio is the ratio of contribution per unit to selling price per unit. As given below
Contribution margin ratio = Contribution margin per unit / Selling price per unit
23% = $13.57 / Selling price per unit
Selling price per unit = $13.57 / 23% = $59
Answer:
Please consider the following explanation
Explanation:
Vaseline can improve its financial performance by doing some product differentiation, as the rest 15% are also selling petroleum jelly but at much lower costs than Vaseline, and to convince its customers to spend extra bucks to buy Vaseline, it needs to provide something extra.
Vaseline can incorporate extra ingredients like aloevera, or turmeric, etc, i.e. the beauty or health fashions prevalent in the market this information can be obtained by a thorough research of the beauty blogs available online.
Once the product has something extra, Vaseline can go ahead and market its product better based on the benefits of the product differentiation, and hence steam away market from the remaining 15% and increase its financial performance.
The journal entry to record the receipt of inventory purchased for cash in a perpetual inventory system would be (D)
Jan. 1 Inventory 1,500
Cash 1,500
<h3>
What are journal entries?</h3>
- A journal entry is an act of keeping or producing records of any economic or non-economic transaction.
- An accounting journal, which shows a company's debit and credit balances, records transactions.
- The journal entry can be made up of multiple records, each of which is either a debit or a credit.
- Otherwise, the journal entry is termed unbalanced if the sum of the debits does not equal the total of the credits.
Inventory purchase journal entry:
- Say you purchase $1,000 worth of inventory on credit.
- Debit your Inventory account $1,000 to increase it.
- Then, credit your Accounts Payable account to show that you owe $1,000.
- Because your Cash account is also an asset, the credit decreases the account.
Therefore, the journal entry to record the receipt of inventory purchased for cash in a perpetual inventory system would be (D)
Jan. 1 Inventory 1,500
Cash 1,500
Know more about journal entries here:
brainly.com/question/14279491
#SPJ4
The question you are looking for is here:
The journal entry to record the receipt of inventory purchased for cash in a perpetual inventory system would be
(A) Jan. 1 cash 1,500
Account receivables 1,500
(B) Jan. 1 Purchases 1,500
Account payable 1,500
(C) Jan. 1 Inventory 1,500
Office Supplies 1,500
(D) Jan. 1 Inventory 1,500
Cash 1,500
Answer:
An office
Explanation:
an office is the best option on this list.