1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
KengaRu [80]
3 years ago
12

Add the following and simplify if possible.

Mathematics
1 answer:
likoan [24]3 years ago
8 0

Answer:

2x+3

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Select all the equations that are a solution of c = 9
Finger [1]

Answer:

answer choices????

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
the length of the legs of a right triangle are 8 inches and 9 inches. what is the length of the hypotenuse? the nearest inch. ​
Ede4ka [16]

Answer:

DO U KNOW HOW TO GET MORE POINTS?

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Solve the inequality 3(x+2)>0
Goryan [66]
Distribute
3x+6>0

Subtract 6 from both sides
3x>-6

Divide both sides by 3
x>-2

Final answer: x>-2
4 0
4 years ago
Find the cube of 20 <br><br> A. 40<br> B. 400<br> C. 800<br> D. 8000
lapo4ka [179]
The cube of 20 can be written as 20^{3}. Split the 20 up into 2*10. Even though we are doing the cube of this value, first do 2*3=8 and then do 10^3=1000. Now multiply these numbers together so it is 8*1000=8000. Which is answer choice D. 8000
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Can I please get some help with this
algol [13]

Answer

x= -3  -> y= -2

x= -1 -> y= -4

x= 3 -> y= -2

Step-by-step explanation:

The lines around the x in the equation is the absolute value symbol.

If you put a positive in, it stays positive.

If you put a negative in, it becomes positive.

Then solve normally.

Good luck!

3 0
4 years ago
Other questions:
  • PLEASE HELP ITS AN EMERGENCY!!
    13·2 answers
  • I don't understand this.
    8·1 answer
  • Write t with magnitude 14 and direction 51 degrees in component form
    14·1 answer
  • Paula is shopping for a party.she finds a pack of 6 rolls of streamers for $4.50. What is the cost of one roll of streamers ?
    13·1 answer
  • Linear functions<br> 10th grade math<br> Need help fast <br> What should I write
    8·1 answer
  • Can someone explain how to write a function with this table, and assist me in writing one?
    6·1 answer
  • ‼️Someone help please.. <br> Find the missing term in each sequence
    9·1 answer
  • Which proportion would you use to solve the following problem?
    10·2 answers
  • Which of the following statements is not true?
    7·1 answer
  • 6 divided by 1 5/16
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!