1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
charle [14.2K]
3 years ago
12

A train travels 423 miles every 9 hours. What is the unit rate of the train?

Mathematics
2 answers:
n200080 [17]3 years ago
4 0

Answer:

47 mph.

Step-by-step explanation:

The unit rate would be in mph.

Divide 423 miles with 9 hours:

423/9 = 47

47 mph, or miles per hour, is your answer.

~

myrzilka [38]3 years ago
4 0

Given that: Train travels 432 miles in every 4 hours

To Find: Unit rate of the train

⠀⠀⠀⠀⠀⠀<u>__________________</u>

Solution:-

we can find the unit rate of train by divide the distance and time.

⠀⠀

:\implies\sf{speed(v)} \:  =   \dfrac{distance(s)}{time(t)}

:\implies\sf Speed\; (v) = \dfrac{423}{9}

:\implies\sf Speed \: (v) = 47 \;mph\;(miles\;per\;hour)

⠀⠀⠀⠀

\therefore \underline {\sf{Hence \: , \:  \pmb{47mph} \: is \: the \: required \: answer}}

You might be interested in
If y = -x² + 14x + 7 , then x = 10 is a counterexample for which conjecture?
Misha Larkins [42]

Answer:

The correct answer is B

Step-by-step explanation:

If we plug in x=10 to the equation, we get y=47

Since y is positive, A is not an counterexample

Since y is a function of x, C is not an counterexample

Since the graph of y is a parabola, D is not an counterexample

Hope this helped and mark as brainliest!

6 0
3 years ago
What is the Unit price of 20 tickets for $14.00 ?
chubhunter [2.5K]

Answer: 1 ticket = 70 cents.

Step-by-step explanation:

If you get 20 tickets for 14.00, then we have to divide 14 by 20.

14 ÷ 20 = 0.7, or 70 cents. Because of this, each ticket will cost 70 cents.

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
A water dispenser has the capacity of 25,000 milliliters. What is the capacity in liters
erica [24]

Since there are 1000 millilitres in 1 Liter. If we divide 25,000 by 1000 we get an answer of 25 Litres.

7 0
3 years ago
A local coupon mailer charges $11 for each of the first three lines of an ad, and $5 for each additional line. What is the price
Tema [17]
: $55

:


Cost first 3 lines: $11 per line
Cost per additional line: $5

We are interested in 5-line ad, we place 3 lines or less, then we have to pay $11 per line in the ad.

Cost 5-lines = number of lines x cost per line

x = 5 x 11

55
3 0
3 years ago
What is the following sum? ^3√125x^10y^13+^3√27x^10y^13
Nat2105 [25]

8x^3y^4(3 sqrt xy) LETTER A :)

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Given that h(x) = |12x - 4| + 6, what is the value of x when h(x) = 4?
    15·1 answer
  • The equation, y = 76(1.013)x, represents the the population of the United States, after 1900, in millions. The population in 190
    14·1 answer
  • Plz help it's due today ​
    9·2 answers
  • What does it mean to multiply
    8·2 answers
  • Change this improper fraction to a whole number : 72/12
    10·1 answer
  • ABCD is a quadrilateral. Three of the angles of ABCD measure 100°, 87, and 106°, respectively. Find the measure of the
    11·2 answers
  • 2. Wilton drives a taxicab. He charges $40 per hour. One passenger gave Wilton a tip of $30. He gave Wilton a total of $150. He
    8·2 answers
  • 1, 2, 1, 10, 1, 50, 1, ___<br> identify the next number
    6·2 answers
  • Which transformation can be used to prove Similarity and why?
    6·1 answer
  • Write and solve a proportion that the teacher can use to estimate how many students in the whole school would choose the aquariu
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!