Answer:
it marked the bike up by 69 percent
Step-by-step explanation:
Slope of line passing through two points (x1,y1 ) and (x2 ,y2 ) is given by
m= y2-y1/x2 −x1
Since the line passes through (−2,5) and (6,4)
We have
Slope(m)= 4-5/6−(−2) =− 1/8
F(x) = 3x-6
add 6 to each side
6=3x
dived each side by 3
2=x
The correct question in the attached figure
Let
x-------------> <span>the number of granola bars
y-------------> the pounds of fruit
we know that
if 12 bars------------> cost $12
1 bars--------------> X
X=12/12---> x=$1
1 bar---------> cost $1
if 9 pounds of fruit----------> cost $36
1 pound-------------------> X
X=36/9--------> x=$4
1 pound -------> cost $4
</span><span>expression for the total cost=(1)*x+(4)*y----------> x+4y
</span><span>x=12
y=9
then
</span>the total cost=12+4*9----- $48
<span>an inequality that compares
the total cost with the amount you have to spend is
x+4y<=48
</span>
using a graph tool see the attached figure
<span>the inequality that models the number of granola bars you need to buy is
</span>
x<=12 the solution for the number of granola bars is the interval [0,12]