1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ValentinkaMS [17]
3 years ago
6

What is the m for this slope?

Mathematics
2 answers:
Lerok [7]3 years ago
8 0

Answer: -1/4

Step-by-step explanation:

Slope=rise/run

We rise 1 up

We run 4 to the left (making it negative)

MAVERICK [17]3 years ago
3 0

Answer:

Step-by-step explanation:

first of all <em>m is slope</em> and youre not giving me any numbers or resources to work with. Maybe pay attention just a bit in class

You might be interested in
Last week, Gina's art teacher mixed 9 pints of red paint with 6 pints of white
kherson [118]

Answer:

Step-by-step explanation:

First mix: 4 pints red and 3 pints white = 7 pints in 4:3 ratio.

Second mix: 5 pints red and 2 pints white = 7 pints in 5:2 ratio

Second music is redder than first mix.

4 0
3 years ago
Which of the following is a conditional statement?
anyanavicka [17]
A, because it's based on whether or not they do their chores, and it's not for certain
6 0
2 years ago
(y+3) solve by using the distributive property ​
MA_775_DIABLO [31]

Answer:

y-3

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Please Help this is Due in 1 hour and I really dont understand any of this. (Question in Image)
Lerok [7]

Answer:

(-4, -1/2)

Step-by-step explanation:

Just by looking at the graph I can estimate that the midpoint of AB is (-4, -1/2) but we can also use midpoint formula to get a for sure answer.

Midpoint Formula: <em>((x1 + x2)/2, (y1 + y2)/2)</em>

x: (-5 + (-3))/2

   -8 / 2

x = -4

y: (-4 + 3)/2

   -1 / 2

y = -1/2

6 0
2 years ago
A boy owns 2 pairs of pants, 3 shirts, 3 ties, and 2 jackets. How many different outfits can the boy wear to school if each outf
chubhunter [2.5K]

Answer:

36

Step-by-step explanation:

2 x 3 x 3 x 2 = 36

5 0
3 years ago
Other questions:
  • A family has two cars. The first car has a fuel efficiency of 15 miles per gallon of gas and the second has a fuel efficiency of
    7·2 answers
  • Joe had y cars and wrecked 15 how much cars remaing
    11·1 answer
  • What is the median of the data set?
    6·1 answer
  • Classify ABC by its angles when mA = 32°, mB = 95°, and mC = 53°.
    7·2 answers
  • What is the difference between 21.25-1.509
    13·1 answer
  • Solve for x<br> 3x - 2/ 3x + 1
    5·2 answers
  • He stem and leaf plot shows the number of calories in one serving for 12 different snack foods.
    9·2 answers
  • Can someone please help me?
    14·1 answer
  • gavin bought 2 1/2 cubic yards of topsoil for $75 what is the unit rate in cost per cubic yard for the topsoil
    15·2 answers
  • Jamian bought a total of 35 bagels and donuts for a morning meeting. He paid a total of $36.25. Each donut cost $0.75 and each b
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!