1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
gogolik [260]
2 years ago
13

Sarah scooped out forty-three pieces of candy to buy at the store. She wants to divide the candy evenly among eighteen people. H

ow many pieces of candy will each person get?
Mathematics
2 answers:
Oksana_A [137]2 years ago
7 0

Answer:

43 / 8 = 5.37

Step-by-step explanation:

each person will get around 5 pieces of candies...

Nadya [2.5K]2 years ago
6 0
43/18= 2.3889. So each person would get at least 2 pieces
You might be interested in
PLZ HELP IN A RUSH!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Bumek [7]

Answer:

Her new balance = - 92.34

Step-by-step explanation:

First find out what the check did.

She had $63.44 in her account. Her check caused her to be in the whole

63.44 - 186.56 = -123.12

Now she deposited 1/4 of that amount.

- 123.12 + (1/4)(123.12) = - 123.12 + 30.78

Her new balance = - 92.34

4 0
3 years ago
Given the function f(x) in red, write the equation for the transformed function g(x)in green
STatiana [176]
g(x)=(x-4)^3-5

3 0
1 year ago
What is a scale factor?
Nina [5.8K]

Answer:

The scale factor, or linear scale factor, is the ratio of two corresponding side lengths of similar figures.

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
The temperature in the core of the sun is 27,000,000 •F
AlekseyPX

Answer:

true

Step-by-step explanation:

idk what your trying to do but I guess it's true

6 0
3 years ago
Cherries cost $5 for 2 pounds and $7.50 for 3 pounds. Question: a. What is the cost per pound? b. Is it constant? c. If you were
Fittoniya [83]
A. 1 pound of cherries costs 2.50

B. Yes it is constant

C. I believe that you would put cost on the y and lbs on the x
E. 5 lbs of cherries = 2.50 x 5 = $12.50

8 0
3 years ago
Other questions:
  • In general, shopping online is supposed to be more convenient than going to stores. However, according to a recent Harris Intera
    12·1 answer
  • What is the value of D to the nearest tenth ?
    12·1 answer
  • 4x-y=1 inslope intercept form please show work
    6·1 answer
  • −2+7+(−4) pls help plssssssssssssssss
    6·1 answer
  • I need help with this one too
    11·1 answer
  • You start with the equation 12b=24 . What step should you take to find the quantity that equals 4b?
    14·1 answer
  • Solve the equation: x over 2 minus 3 equals 17
    6·1 answer
  • A _ ratio that compares two quantities with different kinds of units
    12·1 answer
  • John gets a new job and receives a $500 signing bonus. After that, he makes $200 a day. What is the slope and what is the y-inte
    15·1 answer
  • there are 10 children in line. four are girls the rest are boys. which number sentence can be used to find the number of boys in
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!