1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Lubov Fominskaja [6]
3 years ago
15

Evaluate for m 32, n = 2, p = 8 and r = 4 (np + r) m​

Mathematics
1 answer:
TiliK225 [7]3 years ago
6 0

Answer:

If m= 32 then the answer is 320

If you're looking to find m then the answer is m= -10

Step-by-step explanation:

(2 + 8)32

(10)32

320

(2+8)m

set it equal to 0

(2+8)m=0

(10)m=0

-10

m= -10

You might be interested in
A 5-pound bag of sugar costs $3.90. What is the unit rate?
Dimas [21]
0.78 per pound is unit rate

Since 5lbs is $3.90, 0.78 is the cost of one pound.

3.90 divided by 5 is 0.78
7 0
3 years ago
SHOW WORK PLEASE
Stels [109]
The correct answer is B)y=2x-6
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which would give the best estimate of 4 and 7/8 times 3 and 6/7
balandron [24]
Me I would go with 3 time 6/7
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which expression is equivalent to −4(2x − 8)−2x ?
Vesnalui [34]
C. -10x+32

Explanation: Solve the problem
( -4(2x-8)-2x )
5 0
2 years ago
Write your answer as a fraction or as a whole mixed number. 2 5/11 - 10 7/11
kaheart [24]

Answer:

-90/11

Step-by-step explanation:

convert each mixed number into a improper fraction

27/11  - 117/11

= -90/11

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The tip of an 11-inch wiper blade wipes a path that is 31 inches long. What is the angle of rotation of the blade in radians to
    9·2 answers
  • Let event A = The place is a city.
    9·2 answers
  • Erin wrote 5 checks for $35 each. What was the change in her checking account balance after writing these checks?
    13·1 answer
  • A gym sells memberships for $325. To determine the amount of money made on memberships, the gym can use the equation, t=325m , w
    15·1 answer
  • What is the range of the following graph?
    6·1 answer
  • Find the value of x.
    14·2 answers
  • Which graph is represents the function f(x)=3x-2/x-2
    11·1 answer
  • Hannah Borjas
    11·1 answer
  • Help I need help in this geometry question
    9·2 answers
  • Mr. quick bought new computer system. The regular price was 1,580 , but he got a 15% discount. How much did he actually pay?
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!