0.78 per pound is unit rate
Since 5lbs is $3.90, 0.78 is the cost of one pound.
3.90 divided by 5 is 0.78
The correct answer is B)y=2x-6
Me I would go with 3 time 6/7
C. -10x+32
Explanation: Solve the problem
( -4(2x-8)-2x )
Answer:
-90/11
Step-by-step explanation:
convert each mixed number into a improper fraction
27/11 - 117/11
= -90/11