Answer:
$2.50
Step-by-step explanation:
Shelley buys one pack of gum for $1
Price of gum: $1
Total amount of money spent: $1.00
Shelley buys another pack of gum for $0.50 more
1 + 0.50 = 1.5
Price of gum: $1.50
Total amount of money spent: $2.50
Answer: ![\bold{\sqrt[4]{2} }](https://tex.z-dn.net/?f=%5Cbold%7B%5Csqrt%5B4%5D%7B2%7D%20%7D)
<u>Step-by-step explanation:</u>
![\dfrac{1}{2}\sqrt[4]{32} =\dfrac{1}{2}\sqrt[4]{2\cdot 2\cdot 2\cdot 2\cdot 2}=\dfrac{1}{2}\cdot 2\sqrt[4]{2}=\boxed{\sqrt[4]{2} }](https://tex.z-dn.net/?f=%5Cdfrac%7B1%7D%7B2%7D%5Csqrt%5B4%5D%7B32%7D%20%3D%5Cdfrac%7B1%7D%7B2%7D%5Csqrt%5B4%5D%7B2%5Ccdot%202%5Ccdot%202%5Ccdot%202%5Ccdot%202%7D%3D%5Cdfrac%7B1%7D%7B2%7D%5Ccdot%202%5Csqrt%5B4%5D%7B2%7D%3D%5Cboxed%7B%5Csqrt%5B4%5D%7B2%7D%20%7D)
Answer:
1
Step-by-step explanation:
Any number raised to the 0th power is 1, except for 0; 0 to the 0th power is undefined.
Answer:
Susie reaches the store first being ahead by 0.06 hours.
Step-by-step explanation:
20 miles going 45 miles/hour.
20 miles / (45 miles / hour) = 20 miles hours / 45 miles =
= 20 hours / 45 = 4/9 hours = 0.44 hours
25 miles going 50 miles/hour.
25 miles / (50 miles / hour) = 25 miles hours / 50 miles =
= 25 hours / 50 = 1/2 hours = 0.5 hours
So Susie needs less time (= arrives first).
the difference is 0.5 - 0.44 = 0.50-0.44 = 0.06 hours
as additional practice :
0.06 hours is 60 × 0.06 minutes.
60 × 0.06 = 60 × 6 / 100 = 360 / 100 = 3.6 minutes.
Answer:
$2.39
Step-by-step explanation:
4 pennies=4
2 nickels=10
10 dimes=100
5 quarters=125
$2.39