Answer:
kite
Step-by-step explanation:
because of the say they are perpendicular
Answer:
$1.90 approx
Step-by-step explanation:
Given data
Amount paid= $74.94
Amount of gallons= 201/5 gallons of gas
= 201/5
=40.2 gallons
let us find the unit cost per gallons
Unit cost per gallon is = 74.94/40.2
Unit cost per gallon=$1.86
The price of gas is $1.90 approx
Answer:
23 degrees
Step-by-step explanation:
So basically you plug in -10x + 58 = 111 and then solve for x. You then plug x into 6x +41. Thats how you find the angle measure. Plz award brainliest
Answer: $300
Step-by-step explanation:
Mr. Calvin earned 
He spent
on food i.e.



Remaining money = 
So, he saved $300 after expenses
Answer:
A
Step-by-step explanation:
A is correct. The graph of the basic exponential function neither touches nor crosses the x-axis, whereas a linear function does cross over and can be negative for some inputs.