1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
vesna_86 [32]
3 years ago
14

What type of transformation moves P(3,-6) to

Mathematics
2 answers:
djverab [1.8K]3 years ago
6 0

Answer:

Rotation 180

Step-by-step explanation:

The axis points right to the rotation so it implies that exact answer

mr Goodwill [35]3 years ago
5 0
I don’t know but I’ll try to figure it out
You might be interested in
HELP PLEASEEEE ON THIS
seraphim [82]

Answer:

I am so sorry bro but the question literally makes no sense. If the people are selling 320 per night bc the price is $9.00, and rise it up to 0.15, one that would not help lower the selling per night and also there is no other way by solving to problem...  :(

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Evaluate the following expression for w=4. w^-3 =
slega [8]
W^-3
(4)^-3 = 1/(4)^3
1/64.

The solution is 1/64.
6 0
3 years ago
Fully Factor 3x^2 – 16x + 20
ryzh [129]

Answer:

C. (3x2 - 10) (x - 2)

Step-by-step explanation:

3x^2 - 16x +20

Step 1: Sum = - 16x

Product = 60x^2

Step 2: Find 2 numbers that their sum is -16 and their product is 60. If you do that correctly, then you will get two numbers: 10 and -6

Step 3: Replace -16x with the two numbers found in step 2, then you will have; 3x^2 - 6x - 10x + 20

Step 4: Factorise the equation in step 3, like so;

(3x^2 - 6x)(- 10x + 20)

3x(x - 2) -10(x - 2)

(3x - 10)(x - 2)

To check if the answer is correct, expand the bracket: (3x - 10)(x - 2)

If the bracket is opened properly, you will get 3x^2 - 16x + 20

4 0
3 years ago
Dave wants to buy a bike for $180. He has $40. Dave mows lawns for $10 per lawn.
LenaWriter [7]

Answer:

180 = 40 + 10x

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
PLZ HELP ME I NEED HELP PLZ HELP 20 POINTS
ollegr [7]
The answer is A because the same rule applies
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • $3000 at 4% p.a. for 2 years
    13·2 answers
  • Central angles are equal to the measure of their intercepted arcs true or false?
    9·2 answers
  • Is 3/15 repeating decimal
    7·1 answer
  • PLEASE HELP THIS IS VERY IMPORTANT I'LL GIVE YOU BRAIN THING IF ITS CORRECT!! <3 NO LINKS PLEASEE.
    11·1 answer
  • Help!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! im a dummy
    10·1 answer
  • Evaluate the expression shown below and write your answer as a fraction in simplest form.
    10·2 answers
  • 318 divided by 16 what is the answer
    11·1 answer
  • When students were asked to name their favorite type of music, 3 out of every 5 students chose rock music. What percent of the s
    8·1 answer
  • QuestionFind the unit rate.$9.60 for 4 poundsThe unit rate is $per pound
    7·1 answer
  • can anyone help me to get the answers please its important 5. An item marked at ₹ 340 is sold for ₹ 324. What is the discount? 6
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!