Answer:
9, if you're asking for only the number of it. But If it needs more then please elaborate.
Step-by-step explanation:
4×9+7×9=(4+7)×9
36+63=11*9
99=99
Order Of Operation Helps!
Answer:
(x-9)(x²+9x+81); it'll give a difference of cubes
Step-by-step explanation:
Generally, the difference of cubes formula is (a³-b³)=(a-b)(a²+ab+b²), and the third option is the only one which fits it; with "a"= x and "b"= 9.
*The sum of cubes formula is (a³+b³)=(a+b)(a²-ab+b²); for future reference.
Answer:
$7.5
40 kg
Step-by-step explanation:
Expenses= $300 per week
120x= 300+600
120x=900
x= 900/120= $7.5 per kg
300/7.5= 40 kg to be sold to cover weekly expenses
Answer
5=false
6=false
last one=c!!
Step-by-step explanation: