1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Leno4ka [110]
3 years ago
12

Use substitution to solve the system. y = 2x+8 -3x+2y = 13

Mathematics
1 answer:
Lisa [10]3 years ago
4 0

Step-by-step explanation:

Use substitution to solve the system.

y = 2x+8______equation1

-3x+2y = 13______equation2

sub y into equation 2

-3x+2(2x+8)=13

-3x+4x+16=13

x+16=13

x=13-16

x=-3

sub X into equation 1

y=2x+8

y=2(-3)+8

y= -6+8

y=2

x= -3 y=2

You might be interested in
What is the approximate area of a circle with a diameter of 50 centimeters? use π ≈ 3.14. 87.9 square centimeters 379.9 square c
zheka24 [161]
A=πr^2
The answer is 1962.5
6 0
3 years ago
Given that X ~ N(120, 35). We survey samples of 25 and are interested in the distribution of X-bar. Find the z-score associated
lubasha [3.4K]

Answer:

Option c -2.8571

Step-by-step explanation:

z-score are calculated as

z=\frac{xbar-mean}{\frac{S.D}{\sqrt{n} } }.

We are given that mean=120 and standard deviation=S.D=35 as X~N(120,35).

Sample size=n=25.

We have to find z-score for x-bar=100. So,

z-score=[100-120]/[35/√25]

z-score=[-20]/[35/5]

z-score=-20/7

z-score=-2.8571.

Thus,  the z-score associated with x-bar = 100 is -2.8571.

8 0
3 years ago
What is the unit rate $1.29 for 15oz to nearest tenth
Nina [5.8K]

Answer:

The unit price of an item is the cost for each unit.

The unit price may be calculated for several reasons.

It will allow an easy comparison of the cost of the same quantity of items that come in different sizes.

For example, Company A sells peaches in a can. Their can holds 16 oz of peaches at a price of $1.60. Company B also sells peaches in a can, but their can holds 10 oz of peaches at a price of $1.10. At first glance, Company B looks like they might have cheaper peaches because of the lower overall price, but when you calculate the unit price, you get a more accurate way to compare.

For Company A, $1.60 ÷ 16oz = $0.10 per ounce.

For Company B, $1.10 ÷ 10oz = $0.11 per ounce.

The peaches are measured with ounces as the unit, so now that we have unit prices, we can definitely tell that Company A is the better deal, if you like peaches!

Unit price can also be helpful to find the cost of a single item when many items are purchased together. This may be required if the items are going to be divided up and resold. It could also be useful if several people will pay together with each person paying their fair share of the cost based on how many items they receive.

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
There are 18 female students and 16 male students in a class. Which of the following expresses the ratio of female students to m
fiasKO [112]

Hey!

-------------------------------------------------

Solution:

The ratio is FEMALES to MALES.

So its 18/16, 18:16, or 18 to 16.

~Now we need to simplify.

18:16 → 18/2:16/2 → 9:8

*Note* When you have a ratio you need to know which comes first. If you put males to females that incorrect. It has to be correct according to the question.

-------------------------------------------------

Answer:

\large\boxed{B)~9~to~8}

-------------------------------------------------

Hope This Helped! Good Luck!

4 0
3 years ago
Eli had $10 but he lost some of it. He mom doubled the money he had left. Eli wrote the expression 2(10-k) how much money he has
bezimeni [28]

Answer:

Step-by-step explanation:

According to the first expression:

2(10-k): where,

2:shows the double amount of money which ELI has

10:shows the amount of money which ELI had at the starting.

k:shows the amount of money which is lost.

10-k:shows the amount of money which ELI has after losing some amount.

According to the second expression:

20-2k where,

20:shows the twice of initial amount.

k: is the amount of money which is lost

2k:s hows the twice of amount which is lost

20-2k: shows the amount of money which is left with ELI after his mom gave him some money....

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Sketch three possible rectangle of perimeter 20 feet
    11·1 answer
  • What is the equation of a line that contains point (2, -1) and is parallel to<br> y =<br> *x+3<br> ?
    14·1 answer
  • A migrating bird flies 420 miles in 14 hours how many miles does it fly in 5 hours
    10·2 answers
  • -3x-4ya 2<br>Зr + 3y=-3​
    10·1 answer
  • Write 4050 in expanded form
    11·2 answers
  • Answer wasn't 6 I need help!!​
    14·2 answers
  • Which of the following statements are true? Check all that apply.
    6·1 answer
  • Describe how the discriminant of a quadratic equation is related to the number of real solutions the equation has.
    11·2 answers
  • Find the square root of 3 upon 5 upto 2 decimal places​
    11·1 answer
  • Teresa is going to make 3 batches of cookies. She needs 3/4 milk for each. Her measuring cup only holds 1/4 gallon. How many tin
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!