1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
yarga [219]
3 years ago
10

Which of the following products is negative? Select all that apply. *

Mathematics
1 answer:
AlekseyPX3 years ago
8 0

Answer:

  1. (-4)(9)
  2. (6)(-6)

Step-by-step explanation:

1.

(-4)(-9)\\\mathrm{Remove\:parentheses}:\quad \left(-a\right)=-a,\:-\left(-a\right)=a\\=4\times\:9\\= 36

2.

(-4)(9)\\\\\mathrm{Remove\:parentheses}:\quad \left(a\right)=a\\=-4\times\:9\\\\\mathrm{Multiply\:the\:numbers:}\:4\times\:9=36\\=-36

3.

(6)(6)\\\\\mathrm{Remove\:parentheses}:\quad \left(a\right)=a\\=6\times\:6\\\\\mathrm{Multiply\:the\:numbers:}\:6\times\:6\\=36

4.

(-6)(-6)\\\\\mathrm{Remove\:parentheses}:\quad \left(-a\right)=-a,\:-\left(-a\right)=a\\=6\times 6\\\\\mathrm{Multiply\:the\:numbers:}\:6\times\:6\\=36

5.

(6)(-6)\\\\\mathrm{Remove\:parentheses}:\quad \left(a\right)=a\\=-6\times 6\\\\\mathrm{Multiply\:the\:numbers:}\:6\times \:6=36\\=-36

You might be interested in
Need math help please!!
dem82 [27]

Answer:

my best guess is A

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the formula to <br>u-5=-4(w-1)
erastovalidia [21]

Answer: u = -4w + 9

<u>Step-by-step explanation:</u>

u - 5 = -4(w - 1)

u - 5 = -4w + 4

<u>   +5 </u>    <u>       +5  </u>

u         = -4w + 9

3 0
3 years ago
What is the answer for Y=20x + 40
Law Incorporation [45]

Answer:

y=-40 and x is 2

Step-by-step explanation:

idk

4 0
3 years ago
At 1pm there are 16 seagulls at 3pm there are 40 how many increased in 2 hours
Kobotan [32]

Answer:

24

Step-by-step explanation:

40-16=24   ( brainlist? ) and your welcome!

5 0
3 years ago
Nicolas wants to rent a carpet shampoo machine. Store A charges a flat fee of $25 plus $8 for each day a customer keeps the mach
GenaCL600 [577]

Answer:

8x+25=5x+35 (x=10/3)

Step-by-step explanation:

The equation for Store A would be: y(cost) = 8x(days) + 25

The equation for Store B would be: y = 5x + 35

So, since he wants the cost to be the same, 8x+25=5x+35

6 0
2 years ago
Other questions:
  • M mr. Brown has $410,000 in a retirement account that earns 3.85% interest each year. Find the amount earned each year by his in
    5·1 answer
  • Please help asap 25 pts
    11·1 answer
  • Identify growth or decay then describe its rate (r=%)<br><br> Y=e^-0.3t
    6·1 answer
  • 500 time 10 unit form
    14·1 answer
  • Which choice shows y=2x+2 and y=2^x correctly paired with their graphs?
    13·1 answer
  • Determine if the triangles are congruent. If so, write a congruence statement. Explain
    12·1 answer
  • Can someone help to find the missing angle measurements
    11·1 answer
  • Pleaseeeee helppp!!!!!!!!
    13·1 answer
  • A store sells 6 T-shirts for $58.08. What is the unit cost per T-shirt?
    9·2 answers
  • Simply the attached question​
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!