1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Oduvanchick [21]
2 years ago
15

Use the distributive property to remove the parenthesis: (m + 2) 3.

Mathematics
2 answers:
s2008m [1.1K]2 years ago
8 0

Answer:

Step-by-step explanation:

(m+2)3

m*3+2*3

3m+6

distributive property example:

a(b+c)

=a*b+a*c

=ab+ac

const2013 [10]2 years ago
5 0

3 \: m + 6 ✅

\large\mathfrak{{\pmb{\underline{\red{Step-by-step\:explanation}}{\orange{:}}}}}

Using the distributive formula, \sf\purple{a\: ( \:b + c\: ) = \:a b + a c}, we have

(m + 2) \: 3 \\  = m \times 3 \:  + \:  2 \times 3 \\  = 3 \: m + 6

<u>Note</u>:-

\sf\red{PEMDAS\: rule.}

P = Parentheses

E = Exponents

M = Multiplication

D = Division

A = Addition

S = Subtraction

\large\mathfrak{{\pmb{\underline{\orange{Happy\:learning }}{\orange{!}}}}}

You might be interested in
A teacher surveys 30 students on the number of books they read over the summer. The data
horrorfan [7]

Answer:

8+12=20÷2=10

median is 10

3 0
2 years ago
An onion soup recipe calls for 3 2/3 cups of chopped onions. Katrina has already chopped 1 1/3 cups of onions. She wants to know
Kitty [74]

Answer:

2\dfrac{1}{3}\ \text{cups}

Step-by-step explanation:

Amount of chopped onions required = 3\dfrac{2}{3}\ \text{cups}

Amount of onions Katrina has already chopped = 1\dfrac{1}{3}\ \text{cups}

Amount of onions that are required to be chopped is given by

3\dfrac{2}{3}-1\dfrac{1}{3}\\ =\dfrac{11}{3}-\dfrac{4}{3}\\ =\dfrac{7}{3}\\ =2\dfrac{1}{3}\ \text{cups}

Hence, the amount of onions that are required to be chopped is 2\dfrac{1}{3}\ \text{cups}.

6 0
3 years ago
Can someone help please
loris [4]

Answer:

8, 12, 16

Step-by-step explanation:

You just take the number of minutes multiply by 4 km

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
50 yards of fabric for 18 flags
ArbitrLikvidat [17]
50 x 18 not that hard actually :) 900
7 0
2 years ago
Markers are sold in boxes, packs, or as single markets. Each box has 10 packs. Each pack has 10 markers. Draw a picture to show
Lapatulllka [165]
You could buy 276 single markers, you can buy 28 packs of markers, or 3 boxes of marker because 1pack = 10 markers, 10 markers multiplied by 10 packs equals 100. So 1 box would have 100 markers in it and if you took 2 boxes you would be missing 76 markers, so you're better off getting 3 boxes and having 300 markers than being less by 76.
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Help me please thank you
    5·2 answers
  • Answer please i am literally crying because i will get in trouble if i dont do it
    8·2 answers
  • What are the independent and dependent variables in the relationship? <br> 2w-5
    14·1 answer
  • Which shows all factors pairs of 45.
    13·2 answers
  • How far from the base of the house do you need to place a 15 foot ladder so that it exactly reaches the top of a 12 foot wall?
    5·2 answers
  • Find the greatest common factor whats 24 and 30
    12·1 answer
  • 3(4x+2) - 6x = 5x - 5(2 + x)
    14·2 answers
  • A new bank customer with $4,500 wants to open a money market account. The bank is offering a
    10·2 answers
  • 105 push ups in 3 minutes . find the unit rate and how many in five minutes
    5·2 answers
  • This one-dimensional figure goes on forever in two directions.
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!