1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Klio2033 [76]
3 years ago
10

If y varies directly as x and y=144 when x=12 what is the value of y when x=17

Mathematics
1 answer:
11111nata11111 [884]3 years ago
5 0
Set up a proportion
12/144 = 17/y
cross multiply
12y = 144*17
12y = 2448
y = 2448/12
y = 204
You might be interested in
Pls help, i will give brainiest if you do!
Elza [17]

Answer:

THE CORRECT ANSWER IS D " THE THEORETICAL PROBABILITY OF PULLING A BLUE PEN BASED ON THE EXPECTED FREQUENCY WILL GET CLOSER TO 1/2 AS THE NUMBER OF TRIALS INCREASES. "

4 0
3 years ago
Olivia is thinking of a number.She says, "My number is odd. It is a factor of 30 and a multiple of 3"
Katarina [22]

Answer:

15

Step-by-step explanation:

Factors of 30:

1 , 2, 3, 5, 6, 10, 15, 30

Multiples of 3:

3, 6, 9, 12, 15, etc.

The first number (and only number) shared by both sets is 15, therefore 15 is your answer.

~

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
A 6-pack of light bulbs costs $7.38. What is the unit price?
nikklg [1K]
The unit price is $1.23 (I think!!)
6 0
3 years ago
What is the value of x in the equation 1/5x – 2/3y = 30, when y = 15?
Maksim231197 [3]
X=200
2/3 of 15 is 10 make that negative add it to the other side 1/5x = 40 and then multiply 40 by 5 to get your answer
Check 
1/5 of 200 is 40 - 10 = 30
40-10=30
30=30
6 0
3 years ago
7. The height of each story of an apartment
ivanzaharov [21]
How many stories does it have?
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Which answer choice would it be and why
    5·2 answers
  • Find the reference angle for 336°<br> a. 156°<br> b. 66°<br> C. 114°<br> d. 24°
    14·1 answer
  • What is the surface area of the sphere?
    11·2 answers
  • The revenue from manufacturing and selling x units of toaster ovens is given by:
    13·1 answer
  • It take 23 minutes for 6 people to paint 6 walls.How many minutes does it take 9 people to paint 9 walls
    15·1 answer
  • The price of fresh, organic blueberries varies over the course of the year. In early July, when blueberries are abundant, a quar
    5·1 answer
  • Two men p and q set off from a base camp r prospecting for o,p moves 40km on a bearing 205 degree and q moves 30km on a bearing
    6·1 answer
  • Y + 2 = -3/4 ( x +1 ) in standard form
    6·1 answer
  • The number of geese at a city park in the year 2015 was 132. The population is declining by 3 geese every two years. The populat
    14·1 answer
  • Tell me the Characteristics of a Reflection
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!