1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Katarina [22]
3 years ago
13

A 6-pack of light bulbs costs $7.38. What is the unit price?

Mathematics
1 answer:
nikklg [1K]3 years ago
6 0
The unit price is $1.23 (I think!!)
You might be interested in
What is the base area of Box 3?
s2008m [1.1K]
Do you have a picture I can’t see it my guy
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Translate this problem to an equation and solve. The area of a patio is 72 square feet. The length of the patio is 1 foot longer
Inessa05 [86]
A = LW
A = 72
L = W + 1

72 = W(W + 1)
72 = W^2 + W
W^2 + W - 72 = 0
(W + 9)(W - 8) = 0

W + 9 = 0
W = -9......extraneous solution...does not work here

W - 8 = 0
W = 8 <==

L = W + 1
L = 8 + 1
L = 9

so the width (W) is 8 ft and the Length is 9 ft
7 0
3 years ago
Evaluate expression 20+3c+17d when c=8 and d=2.
Tems11 [23]
Just plug in the numbers for the variables.


20+3(8)+17(2)=
3 0
4 years ago
Mrs. Chambers wrote a check to Lana Stewart for babysitting services in the amount of $24.50. Write the check's amount in word f
Alenkasestr [34]

Answer:

twenty four dollars and 50/100

5 0
3 years ago
URGENT PLEASE ANSWER QUICKLY!!!!!!!! (WILL MARK BRAINLYIST)
mina [271]

Answer:

for 10 people she makes 35$

for 20 people she makes 55$

for 30 people she makes 75$

and for 40 people she makes 95$

Step-by-step explanation:

just plug the number of people (10, 20, 30, 40) into the x in the equation.

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Classify each triangle as equilateral isosceles or scalene ​
    15·1 answer
  • Can you prove that DEF = HGF.!? Justify your answer.
    14·1 answer
  • Wat is the inequality of n+6&gt;-3
    5·2 answers
  • What is the GCF of 32,84
    15·1 answer
  • What is -5/8 + -8/9=
    9·1 answer
  • Is 1.1 bigger than 0.7
    15·2 answers
  • Find the equation of the line.<br> Use exact numbers.
    8·1 answer
  • Hii guys I am riyaz aly​
    7·1 answer
  • Gggggggggggggghhhhhhhhhhhhhiiiiiiiiii
    7·2 answers
  • Item 10<br> Convert 514% to a decimal.<br><br> Enter you answer in the box below.
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!