1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Lelechka [254]
3 years ago
15

Which shapes are similar but not congruent to shape I? http://funkyimg.com/i/2z2rR.png

Mathematics
2 answers:
taurus [48]3 years ago
6 0
The two in the middle. B and C, I guess.
Sunny_sXe [5.5K]3 years ago
5 0

Answer:

B) and C) are similar to the figure I but not congruent.

Step-by-step explanation:

Similar means the shape of the figure remains the same but the sides will be in proportion.

If the figures are the similar, then their corresponding angles must be the same and sides are in proportion.

By look at the figure.

The figure B) and C) are similar to the figure I but not congruent.

You might be interested in
F(1) = 4, f(n) = (−9) · f(n − 1) + 18
8090 [49]

f,n=4 and 27/20

this is the answer


3 0
3 years ago
a badly weighed 7.25 lbs at birth at the end of 8 months the baby weighted 2\1/2 time it birth weight how many pounds did the ba
sashaice [31]

Answer:rkrllr

Step-by-step explanation:

Jdejkeke

8 0
3 years ago
F(x) = 9x - 1.1; x = -2.4
STatiana [176]

Answer:

hdsjhsysbbdjdhxhchdbbdhd

5 0
4 years ago
Express 120 feet in yards​
Otrada [13]

Answer:

40 yards

Step-by-step explanation:

Yard=3 feet

120/3=40

Please mark brainliest and ask more questions if you need!

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Devon is trying to find the unit price on a 6
Inessa [10]
No, she's not. If each energy drink's unit cost was just over $2.00, and there are 6 drinks in a pack, then that's at least $12.00 right there, but the entire 6-pack is on sale for only $2.99. She should find the correct price by dividing $2.99/6, resulting in about $0.50 per drink
8 0
4 years ago
Other questions:
  • A sequence is defined by the recursive formula f(n + 1) = 1.5f(n). Which sequence could be generated using the formula? –12, –18
    11·2 answers
  • You deposit $5000 in an account earning 7.5% simple interest . How long will it take for the balance of the account to be $6500
    7·1 answer
  • What is the difference in length between a 1 1/4 -inch button and a 3/8- inch button
    9·1 answer
  • Determine the roots of p(x)=3(x+1)^4-5(x+1)^2+1<br>"Show your work"
    15·1 answer
  • What is f(x)=x2-8x+11 written in vertex form
    15·1 answer
  • Help me out please thank you!
    9·1 answer
  • 8 14 - 2(x + 8) = 5x – (3x – 34); Prove: r = -9<br> Statements
    9·1 answer
  • A gallon of gas costs $2.89. Ms. Sizemore filled up her tank with 12 gallons of gas. How much did she pay?
    13·2 answers
  • Is the answer 2 to this question?
    5·2 answers
  • What is the area of the circle?
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!