Answer: $305
Explanation:
The avoidable production cost for Chris to produce one mini long board goes thus:
Unit Level Cost = $280
Add: Product Level Cost = $25,000 / 1000 units = $25
Then, the avoidable cost to produce one unit will be:
= $280 + $25
= $305
Answer:
6.1 y
Explanation:
Diamond Company
New equipment÷(Annual net income +Depreciation expense)
New equipment$1,400,000
Annual net income $90,000
Depreciation expense $140,000
$1,400,000 ÷ ($90,000 + $140,000)
=$1,400,000÷$230,000
= 6.1 y
Therefore the cash payback period will be 6.1 years
Since you provide no options, one of the form of welfare that gives direct payments to recipients is : DPDP
Which stands for Direct payments demonstration Projects
hope this helps