1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Nataly_w [17]
2 years ago
9

1.what is $0.66 as a fraction 2.what is $1.08 as a fraction 3.what is $1.21 as fraction

Mathematics
2 answers:
Rainbow [258]2 years ago
8 0
1: 66/100
2: 1 8/100
3: 1 21/100
4: 52/100
5: 1 71/100
6: 97/100
DerKrebs [107]2 years ago
8 0

1.33/50

2.1 2/25

3.1 21/100

4.13/25

5.1 71/100

6.97/100

You might be interested in
Mrs James is a boutique owner who recently started selling Over-The-Knee boots. She buys them from her supplier for $300 per set
Lelechka [254]

Answer: $39.60

Step-by-step explanation:

300/10 for one pair of boots is $30

30/100=x/132

x is the selling price

Cross multiply: 100x=3960

Divide: x=39.60

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Find the geometric mean of 16 and 36. Write your answer in simplest form. The geometric mean is​
Ede4ka [16]

Answer:

Step-by-step explanation:

the geo. mean is the nth root of the product of n numbers

Here there are two numbers; geo. mean is the square root of their product

g = √(16 * 36)

g = 4 * 6

g = 24

8 0
2 years ago
Which expressions are equivalent to 7 (negative three-fourths x minus 3)? Select two options. Negative 5 and one-fourth x minus
Artist 52 [7]

Answer:

it  is b

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is the slope of a line that is perpendicular to the graph of y=-3x?
lutik1710 [3]
<span>y=-3x has slope = -3
</span><span>
perpendicular lines, slope is opposite and reciprocal
so slope of </span>perpendicular  = 1/3

answer
1/3
5 0
2 years ago
How many units long is AC?
Nonamiya [84]
The answer is B
6 units
3 0
3 years ago
Other questions:
  • The number of goats to the number of sheep in a field is in the ratio 5:8. Farmer Giles has 32 sheep. How many goats does he hav
    7·1 answer
  • Bev earns $2 a week for taking out her neighbor’s trash cans. Complete the table of values. Then state the domain and range.
    8·1 answer
  • Mr. william phisics class lasts 7/8 of an hour, 3/10 is used on arming up . How many minutes do they take to warm up..NOT FRACTI
    15·1 answer
  • What is 1 ten thousand + 19 thousands+ 2 tens+ 9 ones in standard form
    11·1 answer
  • If three dozen cookies cost $9, what is the cost per cookie?
    9·2 answers
  • Find the sum of the first 30 terms of the sequence. a_(n)=4n+1
    14·1 answer
  • What is 7 divided by 70
    7·2 answers
  • What is the shape of a cross section formed when a triangular prism is sliced by a plane vertical to its base?
    14·1 answer
  • A snowball has a radius of 7 centimeter . what is the volume​
    5·2 answers
  • 10. Susan will take out a loan for $7500 to buy a used car. The simple
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!