1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
dexar [7]
3 years ago
10

Solve 6n - 2 - 3n = 16

Mathematics
2 answers:
Black_prince [1.1K]3 years ago
8 0

9514 1404 393

Answer:

  n = 6

Step-by-step explanation:

Add 2 and collect terms

  3n = 18

Divide by 3

  n = 6

sladkih [1.3K]3 years ago
5 0

Answer: n=6

Step-by-step explanation:

First combine like terms, 6n and -3n to get 3n. Them add 2 to both sides and get 3n=18. Divide both sides by three amd get n=6

You might be interested in
a store sells small notebooks for $7 and large notebooks for $14. if a student buys 6 note books for $63, how many notebooks eac
bija089 [108]
The answer is 3 of each.  3X7=21; 14X3=42, and 42+21= 63.
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Jamal is planting seeds for a garden nursery.He plants 9 seeds in each container.If Jamal has 296 seeds to plant , about how man
ludmilkaskok [199]
He will use 33 containers because 9 goes into 296 32.8 times but you cant have .8 of a container so you round it up to 33
8 0
3 years ago
Y/20=x <br> I need help on how to solve and the answer!
Deffense [45]

Answer:

12

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
What is the difference between 4x and x4? Evaluate both of these expressions when X=2
Bezzdna [24]
There is no difference because 4•2 and 2•4 is the same you are going to get the same answer either way
7 0
4 years ago
Read 2 more answers
You bought 0.40 lb of spinach for $2.38. how much did the spinach cost per pound?δz
coldgirl [10]
$2.38/0.40 lb = $5.95/1 lb
The spinach cost $5.95 per pound.
6 0
3 years ago
Other questions:
  • You are making several purchases from the b-better electronics store. You can buy from this store online or in a physical store.
    11·1 answer
  • A single standard six sides die is rolled. what is the probability the roll is a multiple of three given that it is an even numb
    13·1 answer
  • What is the minimum number of degrees that an equilateral triangle can be rotated before it carries onto itself?
    9·2 answers
  • PLEASE HELP ASAAAPPPPPP
    11·1 answer
  • Determine the level of measurement of the variable.Livability rankings for cities Choose the correct level of measurement.A. Rat
    12·1 answer
  • A newsletter publisher believes that 71q% of their readers own a personal computer. Is there sufficient evidence at the 0.010.01
    10·1 answer
  • Ivan has 15 yards of green felt 12 yards of blue felt to make 3 quilts, how many yards does he use for each quilt
    15·1 answer
  • Plz help i will give brainliest to whoever gets it right
    15·2 answers
  • A telephone pole that is 14 ft. tall has fallen against a house. If the top of the telephone pole touches the house 10 ft. above
    13·1 answer
  • F(x) = x². What is g(x)?
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!