2 answers:
9514 1404 393
Answer:
n = 6
Step-by-step explanation:
Add 2 and collect terms
3n = 18
Divide by 3
n = 6
Answer: n=6
Step-by-step explanation:
First combine like terms, 6n and -3n to get 3n. Them add 2 to both sides and get 3n=18. Divide both sides by three amd get n=6
You might be interested in
The answer is 3 of each. 3X7=21; 14X3=42, and 42+21= 63.
He will use 33 containers because 9 goes into 296 32.8 times but you cant have .8 of a container so you round it up to 33
Answer:
12
Step-by-step explanation:
There is no difference because 4•2 and 2•4 is the same you are going to get the same answer either way
$2.38/0.40 lb = $5.95/1 lb
The spinach cost $5.95 per pound.