1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Daniel [21]
2 years ago
15

Answer the question math

Mathematics
1 answer:
Lerok [7]2 years ago
7 0

Answer:

7y-10

Step-by-step explanation:

9y-\frac{1}{2}\left(4y+20\right)

To simplify this expression, first use the distributive property to distribute \frac{1}{2}.

9y-\frac{1}{2}(4y)+-\frac{1}{2}(20)

Simplify.

9y+-2y+-10

Combine like terms, 9y and -2y.

7y-10

The simplification of 9y-\frac{1}{2}(4y+20) is 7y-10.

I hope this helps ^^

Good luck

You might be interested in
Find the value of x in the figure below. <br> 26<br> 56<br> Х
SashulF [63]
The answer is 30

Explanation:

So all of the angles in a triangle add up to 180 degrees and so if you split the triangle into separate triangles then you can add up the angles that are known and subtract from 180 to get the size of the missing angle e.g 90 + 56 = 146, 180 -146 = 34 for the other triangle 90 + 26 = 116, 180 - 116 = 64 and so 64 - 34 = 30
4 0
3 years ago
Leonardo read that his reptile food should be given at a temperature of 72.5°F. He keeps the food in the freezer at –4°F. He has
-Dominant- [34]
It would take 9 hours for the reptile food to reach 72.5 degrees Fahrenheit. Hope this Helps!! :)
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
The femur is the upper leg bone, and the tibia is one of the lower leg bones. the average length of the fumer is 50.5 cm,and the
Vilka [71]
50.5 cm + 43.03 cm = 93.53
7 0
2 years ago
Plzzzzz help,.............
mafiozo [28]
With what? Maybe I can help
5 0
3 years ago
Decide which of the two given prices is the better deal and explain why.
vladimir1956 [14]

Answer:

6-ounce bottle for ​$3.49 because its

.58 per ounce

3.49 divided by 6 = .58

Step-by-step explanation:

9.59 divided by 14 is .69 per ounce

chegg

6 0
1 year ago
Other questions:
  • 4/5 of what number is 60 ?
    9·2 answers
  • How are a common denominator and a common multiple alike and different?
    13·2 answers
  • Carrie pays a monthly fee of $8 to stream movies online. She also pays a fee every time she rents a movie. Last month Carrie ren
    5·2 answers
  • 2,165.413 to the hundredth
    8·2 answers
  • 50 students in 4 buses. how many is in each bus
    11·1 answer
  • Select the correct answer.
    11·1 answer
  • 1. How many times greater is the value of the 6 in 9,638 than the value of the 6 in 3,968?
    8·1 answer
  • Just do 11 or 12 or both please im really tired and it 1:34 in the morning plz help
    7·1 answer
  • What is the slope <br> 3y = -4x+6
    5·1 answer
  • The shortest side of a right triangle measures 5, and the longest side measures 13. Determine the measurement of the unknown sid
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!