1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Tanzania [10]
3 years ago
10

A 4-pound bag of carrots costs $1.28. What is the unit price? per pound Submit

Mathematics
1 answer:
lyudmila [28]3 years ago
5 0

Answer:

.32 per pound

Step-by-step explanation:

You might be interested in
What is 2.1 with 1repeating as a mixed number
swat32

Answer:

  1. 2 1/10. is the answer i think
4 0
4 years ago
The length of the radius of a circle with an area of 100 yards is yards.
love history [14]

Answer:

r≈5.64

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Does this table represent a function?why or why not
Alex787 [66]

The answer is C, because there are two different numbers correlated to the same number on the Y side. The table does not represent a function.

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
If Michael and Imani add 18% tip to the bill what does their lunch cost in total
Musya8 [376]

Answer:

X + (0.18 * X)  

where X is the price of the bill without the tip

Step-by-step explanation:

The first thing you have to do is convert the percentage to a decimal value. For example, if it is 30%, its decimal value is 0.30. As simple as dividing that 300 by 100. Repeat the previous step with all the percentages you have to add.

In this case it is 18% therefore the decimal value will be 0.18. As we do not have the value of the account, we will call this value X .

Therefore the total price of the account, that is, with the addition of the tip is as follows:

X + 18% de X =

X + (0.18 + X)

7 0
3 years ago
Find the value of the following expression:
Phoenix [80]

(3^8 ⋅ 2^-5 ⋅ 9^0)^-2 ⋅ (2^ -2 / 3^3) ^4 ⋅ 3^28 =

(6561 * 0.03125 * 1)^2 * (0.00925)^4 * 22876792454961 =

42037.81348 * 0.00000000732094 * 22876792454961 =

7040477235.56798349

 round answer as needed

8 0
3 years ago
Other questions:
  • So far you have worked with eight different parent graphs
    5·1 answer
  • There are 12 boys and 16 girls in one class. Is the ratio remains the same for the whole school, How many more girls than boys a
    14·1 answer
  • What is 28/3 as a mixed number
    10·1 answer
  • PLZ help me super really really fast
    15·1 answer
  • Help help me please
    12·2 answers
  • 3. Find the value of X in degrees
    10·1 answer
  • The previous balance on Hector Todd's savings account is $618.21. He has $4.31 in
    11·1 answer
  • Write an equation in slope intercept form of the line that passes through the points (12, 15) and (9, 6). Show all work!!
    9·2 answers
  • PLEASE HELP! I WILL GIVE BRAINLIEST ANSWER!
    12·1 answer
  • If the surface area of a cube is 150 cm2, what is the volume of the cube
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!