1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
galben [10]
2 years ago
14

Joey Chestnut is trying to break his own record for eating the most whole hot dogs in 10 minutes. He needs to eat more than 72 h

ot dogs to break his record. After 1 minute, Joey has eaten 11 1/4 hot dogs. Let ddd represent the number of hot dogs Joey eats per minute for the next 999 minutes. Which inequality represents the number of hot dogs per minute Joey could eat for the last 999 minutes to break his record?
Mathematics
1 answer:
horsena [70]2 years ago
6 0

Answer:

d > 6 3/4

Step-by-step explanation:

Given that:

72 hot dogs in 10 minutes is required to break Record ;

Consumption after 1 minute = 11 1/4 hot dogs

Number of hotdogs consumed per minute for the next 9 minutes = d

Number of consumption per minute required to break record :

d = (72 - 11 1/4) / 9

d = (60 3/4) ÷ 9

d = (243 / 4) * 1/9

d = 243 / 36

d = 6 3/4 hotdogs per minute

Hence, to break record. Consumption must be > 72 hotdogs in 10 minutes

Hence,

d > 6 3/4

You might be interested in
Can someone PLEASE help me? Can you also please explain the steps ;; thank you :))
Yuri [45]
Yes, is this your question up above?
4 0
2 years ago
In ΔRST, s = 70 inches, t = 46 inches and ∠R=109°. Find ∠T, to the nearest degree.
gayaneshka [121]

Answer:

72 degrees

Step-by-step explanation:

Delta Math

3 0
3 years ago
6x+12 factorizar mediante a factor comun<br>​
Art [367]
6(x+2)
you just factor 6 from the expression
hope this helps
6 0
2 years ago
What is the gcf of 12 18 26
navik [9.2K]

the greatest common factor is 2

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help i am stuckkkk, thank you!!!!!
lara31 [8.8K]

What are you stuck with

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the unit rate to the nearest cent per ounce if there is size is pint and the quantity is 16oz and the price is $3.98
    5·1 answer
  • Marie purchased a $29.00 gift for a baby shower. She uses a coupon that offers 30% off. How much will Marie spend on the gift af
    5·1 answer
  • The cost of 9 scarves is $96.75. What is the unit price?
    8·1 answer
  • Suppose both bands decide to combine and perform as one band. What fraction of the band members will play a brass instrument
    15·1 answer
  • Find the length of side x in simplest radical form with a rational denominator.<br> PLZZZHELPPPPPPP
    10·1 answer
  • 1832=2, 6297=2, 5608=4, 4911=1,7707=1,8806=6,1321=0, what does 4050=
    13·1 answer
  • On what date did the 16th century begin?
    6·1 answer
  • Can someone help me with my homework
    14·1 answer
  • SKETCHPAD Question 4 Use the sketchpad below to to complete the multiplication problem. 3× 5/6​
    6·1 answer
  • Mike has $60 dollars to spend. He spent $12.50 to buy a new juicer mixer.
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!