1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Kamila [148]
3 years ago
5

How much money in total would be paid by the 1st 150 student

Mathematics
1 answer:
spin [16.1K]3 years ago
7 0
113.25 because the middle ground of 1 - 150 students is 75 and then 1+150=151  2+149+151 but instead of doing that again and again just multiply the lowest number and the highest number by the middle ground 
You might be interested in
PLEASE HELP.
Harrizon [31]

ANSWER

The maximum y-value is 0.

EXPLANATION

The domain of the given absolute value function is (-∞, ∞) .

This means the function is defined for all real values of x.

The range of the function is (-∞, 0].

This can be rewritten as

y \leqslant 0

This means that, the highest y-value on the gray of this absolute value function is 0.

Hence the maximum y-value of the function is 0.

3 0
3 years ago
Find the side length x. Round your answer to the nearest hundredth.
Alchen [17]
Side length-80

So we know that for a Right Angle, both sides have to measure up to 90 degrees. If one side is 10, and both sides need to add up to 90, then we can take 10 away from 90. That would be 80. 80 + 10 = 90. So the missing side length is 80.


-DustinBR
3 0
3 years ago
I need heelp plz plz
Reptile [31]

Answer:

Step-by-step explanation:

um i think its c but im not fully sure

4 0
3 years ago
Trevon had $24 to spend on 5 pens after buying them he had $4 how much did each pen cost
alexira [117]
Ok.You have 24$. You used 20$. And you have $4 left. You bought 5 pens. So $20.00/ 5=$4.00. Each pen is four dollars.
8 0
3 years ago
Pedro bought lb of red sand and lb of brown sand to refill his sand box. Both types of sand cost $4.60 a pound. How much did Ped
Doss [256]
If we know that Pedro bought 1 \frac{1}{4} pounds of red sand, and 5 \frac{1}{2} pounds of brown sand, and they both cost $4.60, then we just have to add the individual amounts of sand, since they cost the same.

1  \frac{1}{4} + 5  \frac{1}{2} = 6  \frac{3}{4}

So Pedro bought 6 \frac{3}{4} lbs of sand overall. Now, we just need to multiply the cost per pound by the total amount of sand he bought.

6 \frac{3}{4} * 4.6 = 31.05

Pedro spent $31.05 on sand, which is answer choice B.
Hope that helped =)
4 0
4 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • You have a 1200-foot roll of fencing and a large field. you want to make two paddocks by splitting a rectangular enclosure in ha
    5·1 answer
  • What is the solution of the equation 2/3 + 5x/3= 9 ?
    9·1 answer
  • The amounts of paper waste generated in a region during two years were 41,300,000 tons and 50,500,000 tons. What was the total p
    14·2 answers
  • 40% of __=10<br> ?????????????????????????????????????????????????????????
    14·1 answer
  • What is the square root of 2
    14·2 answers
  • What is x in the equation 4x - 12 equals -7x - 111
    14·2 answers
  • I NEED HELP PLEASE, THANKS! :)
    6·2 answers
  • Write the limit definition of a function of x
    10·1 answer
  • If $2940 is invested at 3.2% compounded quarterly, how much is in the account after 8 years?
    13·1 answer
  • Can someone help me out please??​
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!