1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ganezh [65]
3 years ago
11

Solve the equation for all real solutions. 15n^2-22n+8=0

Mathematics
1 answer:
Salsk061 [2.6K]3 years ago
7 0

I hope it helps you......

You might be interested in
Can someone help me with this?
Wewaii [24]
<span>3x+4=y+5, then y+5=3x+4
It is called: reflexive property

-----------------------------
</span>
<span>x = y and y = 10, then x = 10
It is called: equality substitution property  
</span>

7 0
3 years ago
Aidan has 20 ft of fence with which to build a rectangular dog run. What is the maximum area he can enclose?
butalik [34]
Assuming this Fence enclosment will be in the shape of a rectangle we will use the equation used to find the area of a rectangle, b×h=a

Using this formula we then must pick out factors used to create, in which the perimeter will add up to 20

·5,5,5,5 (25)
·8,2,8,2 (16)
·6,4,6,4 (24)


using this we can learn<span> that the maximum area that can be exclosed by this is 25, because the 2 perimiter lengths that define this rectangle would be 5 and 5.

</span>b(5)×h(5)=25(a)

therefore, your answer is 25 Units

-I hope this is the answer you are looking for feel free to post your questions here on brainly in the future
3 0
3 years ago
What is 6.5% of 4300 round to the nearest hundredth
muminat

Answer:

279.50

Step-by-step explanation:

4,300 x 0.065 = 279.50. Hope this helps!

5 0
3 years ago
Beth can run 3 miles in 25.8 minutes. How long does it take her to run1 one mile you
Dmitry_Shevchenko [17]

Answer: 8.6

Step-by-step explanation:

25.8 divided by 3

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
20 Fuji apples cost $12. How many Fuji apples can you buy for $3?
ryzh [129]

Answer:

5 apples

Step-by-step explanation:

First, we must find the cost of one apple

12/20 = the cost of one apple

= $0.60

Then, we divide 3 by the price of one apple

3/0.6 = amount of apple we can buy

= 5

4 0
3 years ago
Other questions:
  • What is another way of writing 34 x (65 + 27)?
    9·2 answers
  • Reduce your answer to its lowest term 2 1/5 + 5 4/5=​
    8·2 answers
  • Find the value of y so that line is passing through two points
    10·1 answer
  • A 5.5 foot woman casts a shadow that is 3 feet longer than her son's shadow. the son casts a shadow 13.5 feet long.
    8·1 answer
  • Ten less than a number is three more than six times the number
    5·1 answer
  • Convert the decimal expansion 0.1777 into a rational number
    12·1 answer
  • The school band has a ratio of 3 clarinets to 2 trumpets to 1 trombone.If there are 15 clarinet players how many trumpets and tr
    8·2 answers
  • Solve the system of equations.<br> ​ <br> −5x−3y−9=0<br> 4x−18y−54=0<br> y=? x=?<br> ​
    8·1 answer
  • Is (2,4) a solution of 3x - y = 2?
    15·2 answers
  • Quantities x and y are in a proportional relationship.
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!