Finished:Left
8:1
8/1 = 72/x
Cross Multiply
8x=72
divide each side by 8
x=9
She already finished 72 and has 9 remaining
Total = Finished + Remaining = 72 + 9 = 81
48 ten units and 1 five unit.
Answer:
The price of ribbon is $0.63 per meter.
Step-by-step explanation:
It is given that:
Cost of 3 meter ribbon = $1.89
Unit price per meter = 
Unit price per meter = $0.63 per meter
Therefore,
The price of ribbon is $0.63 per meter.
Answer:
19/24
Step-by-step explanation:
multiply 1/8 by 3 and 2/3 by 8, then add the numerators
Coefficients are ,5,20 variables are w,m and constant is 50