1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Elden [556K]
2 years ago
9

−6p=48 Help a kid out

Mathematics
1 answer:
Semenov [28]2 years ago
5 0

Answer:

p = -8

Step-by-step explanation:

-6p = 48

divide both sides by -6

p = -8

You might be interested in
How many solutions does this linear system have?
vagabundo [1.1K]
It is no solution, bc the answer is (0,0)
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Determine the unit price of the candy using the graph below (I’m confused on this)
LiRa [457]
Brand A costs $2 per ounce, B is $1, C is $0.50(?) I think
4 0
3 years ago
Antonio used 1613 cups of flour to make banana bread. The recipe for one loaf of banana bread calls for 213 cups of flour. What
musickatia [10]
1613 divided by 213

Answer: 8 loaves (if rounded)
8 0
3 years ago
Help! Please!
algol [13]

Answer:

$22.11. $23.41. $23.79.

Step-by-step explanation:

2.36 ÷ $32.00 = 0.0735. Sales tax was charged by the department store at a rate of 7.375%.

Answer: Mr. Smith should pay the department store $32.00 plus $2.36 in sales tax for a total bill of $34.36.

Sales tax rates vary from state to state. Retail sales tax rates are set by the individual states in the United States and vary from 0 to 9% of the sales price. Sales tax is usually the responsibility of the merchant to collect and submit to the state, and stated separately (or implicitly added at the time of the sale) to consumers. Let's look at some

6 0
2 years ago
Which equation describes the line that contains (1,5) and has a slope of 2
lilavasa [31]
In order to write an equation you need to find the y-intercept. the way you do this is by plugging in the value 2 and the point into y=mx+b and solving for b. once you plug everything in you get 5=2(1)+b. solving from here you get b=3. putting everything together you get y=2x+3
3 0
3 years ago
Other questions:
  • Rylee shopped at a clothing store, where she spent $36.50 plus 8% tax. Then, she spent $25 to refuel her car at the gas station.
    11·1 answer
  • 12x+7<−11 AND5x−8≥4012
    7·2 answers
  • What is the measure of angle A?
    10·1 answer
  • Which number is a factor of 24 but not not a multiple of 8 A. B.10 C.9 D.6
    15·2 answers
  • How can you rewrite 3(2-b) using the distributive property?
    5·2 answers
  • Find the value of x in the image below.
    11·1 answer
  • Which of the following is most likely the next step in the series?
    10·2 answers
  • Help me, please ist question 1
    13·2 answers
  • Find the volume and round to the nearest tenth as needed
    15·1 answer
  • HELP WITH MATH PLS!!!!!
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!