1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
nordsb [41]
2 years ago
13

A store pays $424.71 for an microscope. The store marks up the price by 34%. What is the new price?

Mathematics
1 answer:
Agata [3.3K]2 years ago
8 0

Answer:

answer = $144.40

Step-by-step explanation:

34/100 × $424.71

You might be interested in
Three ways to make 26
Alik [6]

Answer:

13 times 2

52 divided by 2

20 plus 6

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
The cake density is 0.454 ounce per cubic inch and the fair price is $0.20 per ounce. What should be a fair price for each cake?
aleksklad [387]

Answer:

price = x * 0.2

or

price = x * 0.454 * 0.2

Step-by-step explanation:

In this case we must know either the mass of the cake or its volume.

Given the case that we know the mass of the cake, it would be:

price = x * 0.2

where x is the mass of the cake in ounces, that is to say if for example a cake has a mass of 10 ounces, it would be:

price = 10 * 0.2 = 2

which means that each cake costs $ 2

Given the case of the volume, we must first multiply the density by this volume in order to calculate the mass and finally the price.

price = x * 0.454 * 0.2

where x is the volume of the cake in cubic inches, if for example the volume is 10 cubic inches it would be:

price = 10 * 0.454 * 0.2 = 0.908

which means that each cake costs $ 0.9

5 0
3 years ago
Rewrite each expression using the distributive property.<br> 1. (a X 4) + (a x 3) =
Darina [25.2K]

Answer:

(a x 4)+(a x 3)=7a

Step-by-step explanation:

(a x 4)+(a x 3)= 4a+3a

(a x 4)+(a x 3)=7a

or does your question means something else??

3 0
3 years ago
Teri has $6 less than does her sister, Jennie, who has x dollars. Teri
elixir [45]

The expression for the amount of money, in dollars, Teri has is x-2.

Since Jennie has x dollars while Teri has $6 less than does Jennie, this means that Teri will have: x - 6

Since Teri does not spend any money and earns $4, the the total amount that Teri has will be:

= x - 6 + 4

= x - 2

Therefore, Teri has x-2.

Read related link on:

brainly.com/question/24499674

4 0
2 years ago
I’m stuck on this question please help
Komok [63]
Take the price of pears (£1.30 per kilogram) and multiply it by the amount of pears (7kg). You get 9.1 so now you take the total amount spent (£12.70) and subtract the 9.1 and you get 3.6 now that is the amount you spent on the apples. So take 3.6 and divide it by the amount of apples you got (2kg) you will get 1.8 and that is your overall answer.
5 0
3 years ago
Other questions:
  • Can somebody PLEASE help me on this question, I really need an answer. What are the reasons for a,b,c, and, d?
    5·1 answer
  • Divide <br>7,647÷34=<br><br>a.224 r31<br>b.227 r29<br>c.251 r13<br>d.254 r11
    14·2 answers
  • Please answer this probability question.
    6·1 answer
  • 815gal/h=_____qt/sec
    15·2 answers
  • Please answer this correctly
    9·2 answers
  • Acar is traveling at 65 miles per hour. What happens to the number of miles when the number of hours changes?
    12·1 answer
  • The top of an off shore oil rig has an elevation of 199.2 m and its base has an elevation of -9.6 m and observation deck is loca
    11·1 answer
  • Complete the recursive formula of the geometric sequence 27,−9,3,−1,
    11·1 answer
  • -3/8 divided by -2/3
    9·2 answers
  • A ladder is propped against the side of a building making a 30 degree
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!