1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
torisob [31]
2 years ago
5

I still haven't finished this and it's due today. i really would appreciate some help .

Mathematics
1 answer:
Svetlanka [38]2 years ago
4 0
A
x X x
= x^2

B
20 x 20 = 40

C
100 / 40 = 2.5 per square inch
You might be interested in
Simplify: <br>{(12)^1 + (13)^-1}/[(1/5)^-2 × {(1/5)^-1 + (1/8)^-1}^-1]​
CaHeK987 [17]

Step-by-step explanation:

\underline{\underline{\sf{➤\:\:Solution}}}

\sf \dashrightarrow \:  \dfrac{ \left(\left(12 \right)^{ - 1}  + \left(13 \right)^{ - 1}  \right) }{\left( \dfrac{1}{5}\right) ^{ - 2}  \times\left( \left( \dfrac{1}{5}  \right) ^{ - 1}  +\left( \dfrac{1}{8}  \right) ^{ - 1}  \right) ^{ - 1}}

\sf \dashrightarrow \:  \dfrac{ \left(\dfrac{1}{12}  + \dfrac{1}{13} \right) }{\left( \dfrac{5}{1}\right) ^{ 2}  \times\left( \dfrac{5}{1}  + \dfrac{8}{1}   \right) ^{ - 1}}

  • LCM of 12 and 13 is 156

\sf \dashrightarrow \:  \dfrac{ \left(\dfrac{1 \times 13 = 13}{12 \times 13 = 156}  + \dfrac{1 \times 12 = 12}{13 \times 12 = 156} \right) }{\ \dfrac{25}{1} \times\left( \dfrac{5 + 8}{1}    \right) ^{ - 1}}

\sf \dashrightarrow \:  \dfrac{ \left(\dfrac{13}{156}  + \dfrac{12}{156} \right) }{\ \dfrac{25}{1} \times\left( \dfrac{13}{1}    \right) ^{ - 1}}

\sf \dashrightarrow \:  \dfrac{ \left(\dfrac{13 + 12}{156}  \right) }{\ \dfrac{25}{1} \times\dfrac{1}{13} }

\sf \dashrightarrow \:    \dfrac{25}{156} \div    \dfrac{25}{13}

\sf \dashrightarrow \:    \dfrac{ \cancel{25}}{156}  \times    \dfrac{13}{ \cancel{25} }

\sf \dashrightarrow \:     \dfrac{13}{156}

\sf \dashrightarrow \:     \dfrac{1}{12}

\sf \dashrightarrow \:    Answer =   \underline{\boxed{ \sf{ \dfrac{1}{12} }}}

━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━

\underline{\underline{\sf{★\:\:Laws\:of\: Exponents :}}}

\sf \: 1^{st} \: Law = \bigg( \dfrac{m}{n} \bigg)^{a} \times \bigg( \dfrac{m}{n} \bigg)^{b} = \bigg( \dfrac{m}{n} \bigg)^{a + b}

\sf 2^{nd} \: Law =

\sf Case : (i) \: if \: a > b \: then, \bigg( \dfrac{m}{n}\bigg) ^{a} \div \bigg( \dfrac{m}{n}\bigg)^{b} = \bigg( \dfrac{m}{n}\bigg)^{a - b}

\sf Case : (ii) \: if \: a < b \: then, \bigg( \dfrac{m}{n}\bigg) ^{a} \div \bigg( \dfrac{m}{n}\bigg)^{b} = \dfrac{1}{\bigg( \dfrac{m}{n}\bigg)^{b - a}}

\sf \: 3^{rd} \: Law = \bigg\{ \bigg( \dfrac{m}{n} \bigg)^{a} \bigg\}^{b} = \bigg( \dfrac{m}{n} \bigg)^{a \times b} =\bigg( \dfrac{m}{n} \bigg)^{ab}

\sf \: 4^{th} \: Law = \bigg( \dfrac{m}{n} \bigg)^{ - 1} = \bigg( \dfrac{n}{m} \bigg) =\dfrac{n}{m}

\sf \: 5^{th} \: Law = \bigg( \dfrac{m}{n} \bigg)^{0} = 1

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Find the standard form of the equation of the parabola with a focus at (0, 8) and a directrix at y = -8
Gekata [30.6K]
First, let (x,y) be a point in our parabola. Since we know that the focus of our parabola is  the point (0,8), we are going to use the distance formula to find the distance between the two points:
\sqrt{(x-0)^{2}+(y-8)^{2}}

Next, we are going to find the distance between the directrix and the point in our parabola. Remember that the distance between a point (x,y) of a parabola and its directrix, y=c, is: |y-c|. Since our directrix is y=-8, the distance to our point will be:
|y-(-8)|
|y+8|

Now, we are going to equate those two distances, and square them to get rid of the square root and the absolute value:
\sqrt{(x-0)^{2}+(y-8)^{2}}=|y+8|
(\sqrt{(x-0)^{2}+(y-8)^{2}})^{2}=|y+8|^{2}
(x-0)^{2}+(y-8)^{2}=y+8

Finally, we can expand and solve for y:
x^2+y^2-16y+64=y^2+16y+64
x^{2}-16y=16y
32y=x^{2}
y= \frac{1}{32} x^2

We can conclude that t<span>he standard form of the equation of the parabola with a focus at (0, 8) and a directrix at y = -8 is </span>y= \frac{1}{32} x^{2}

3 0
3 years ago
A man bought a computer on hire purchase by making a down payment of$1500 and twelve monthly payments of $250 each. calculate th
lubasha [3.4K]

Answer:

$4500

Step-by-step explanation:

Given parameters:

   Down payment = $1500

   Monthly payment for twelve months  =$250

Unknown;

Total hire purchase price  = ?

Solution:

To find the total hire purchase price;

  Total hire purchase price  = Down payment + 12($250)

  Total hire purchase price  = $1500 + $3000

  Total hire purchase price  = $4500

7 0
2 years ago
Find the measure of the largest angle.
mihalych1998 [28]

Answer:

4x-7

Step-by-step explanation:

Solve for x:

180 = 44 + 3x - 11 + 4x - 7

Combine like terms: 180 = 26 + 7x

Simplify: 154 = 7x

Simplify: 22 = x

Substitute: 3(22) - 11 = 55 and 4(22) - 7 = 81

Create inequality: 44 < 55 < 81

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Last year, Bob used 10 bottles of shampoo and 8 bottles of conditioner. His sister, Kayla, used 7 bottles of shampoo and 6 bottl
REY [17]
The lower ratio would be bob and that dude need to slow down the hair stuff

10 to 8 ratio is about 8.00
7 to 6 ratio is about 9.00

im not to good at math so dubble cheek just in case hope i could help tho

rip my spelling
6 0
3 years ago
Other questions:
  • Which operation is done first to evaluate this expression: 5 + 7 x 2 - 9
    8·2 answers
  • The owner of a health club decides to reduce the $35 membership fee by $5. What is the approximate percent
    14·1 answer
  • The ratio of boys to girls in Ella's grade is 3 to 4. The ratio of boys to girls in Minh's grade is 4 to 5. Each grade has a tot
    11·1 answer
  • A metric unit of mass that is equal to its a fraction 1/1000 of a gram is called a what??
    8·1 answer
  • There are roads at the two ends of the bike path, but the remainder of the paved bike path goes through the woods. What proporti
    5·1 answer
  • A snail travels at a rate of 2.45 feet per minute. How far will the snail travel in 8 minutes?
    14·1 answer
  • A 96-ounce container of orange juice costs$4.80. At what price should a 128-ounce container be sold in order for the unit rate f
    7·1 answer
  • Rosa has $300. Suppose she spends 1/4 of the money on art supplies and 2/5 of the remainder on a pair of boots. Which stamens ar
    7·1 answer
  • What is the y intercept in this equation y=3x+7
    12·1 answer
  • What is the difference between the highest and lowest temperature in the list below;
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!