1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
grandymaker [24]
3 years ago
12

What is the value of b2 - 4ac for the following equation? 2x2 - 2x - 1 = 0 -4 12 0

Mathematics
1 answer:
Daniel [21]3 years ago
5 0

Answer:

I think you mean the equation is

2 {x}^{2}  - 2x - 1 = 0

And you must find

delta =  {b}^{2}  - 4ac = 4  + 8 = 12

You might be interested in
Which of the quotients is equivalent to -5/8 select all that apply
Crank

Answer:

a     b   e

Step-by-step explanation:

not sure could be wrong

4 0
1 year ago
How do i know if the "y = " is additon or subtraction?
tino4ka555 [31]
2x+4y=16
2x+4(4)=16
2x+16=16
-16=-16=2x=0

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is 2 exponent 4 time 2 exponent negative 7 equal
Elena L [17]
Answer: i’m not sure if it’s just simplifying or factoring. but for simplifying it equals. 1/8 or .125

Explanation: calculator
4 0
3 years ago
You have less than three hours to finish your homework which one of the following graphs represent the situation
vagabundo [1.1K]
There aren’t any graphs
3 0
2 years ago
What equals 120 to find your answer in Applying GCF and LCM
Alisiya [41]
10x12 is equal to 120
3 0
3 years ago
Other questions:
  • Solve 1 expression<br> Please do everything in great detail (well, just a very great detail)
    5·1 answer
  • As the weight of purchased items increases, the shipping charges increase, as shown in the table below. Weight, in oz Total Ship
    5·2 answers
  • The ___ of the ___ angle of an isosceles triangle is also the what of the base
    10·1 answer
  • 2. An arctictern flies a distance of 245km in 9 hours. How fast<br>does it fly?​
    5·1 answer
  • Find the slope of the line containing the pair of points.<br> (6, 4) and (9, -3)
    13·1 answer
  • Anyone know how to work this out?
    5·1 answer
  • Ben wants to buy a guitar. The regular price of the guitar is $364.00. The sale peke of the guitar is 20% off of the regular pri
    10·1 answer
  • SOMEONE FILL IN THAT BLANK PLEASE !!
    7·1 answer
  • Determine whether the ratios 2/5 and 7/12 proportional yes or no ?
    11·1 answer
  • Determine which is the better buy. 3 pounds of pellets for ​$4.95 or 5 pounds of pellets for ​$7.50 The unit price for 3 pounds
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!