1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Vinvika [58]
2 years ago
12

The ABC Corporation has purchased 50 pieces of a specially designed electronic component at $2,000 per unit. In the $2,000 selli

ng price, $1,000 represents direct labor. Instead of an 80% learning curve, the supplier believes that either a 85% or 90% learning curve will be more indicative of what will occur in the future (starting at unit 51). What would be the unit cost of labor for the next 350 units using a 85% learning curve and a 90% learning curve?
Business
1 answer:
snow_lady [41]2 years ago
6 0

Answer:

cumulative learning factor for 85% and 400 units = 127.6

cumulative learning factor for 90% and 400 units = 189.3

total labor costs for producing the next 350 units = labor cost for producing 400 units - labor cost for producing 50 units

85% learning curve:

total labor costs for producing 400 units = $1,000 x 127.6 = $127,600

total labor costs for producing 50 units = $1,000 x 50 = $50,000

total labor costs for producing the next 350 units = $127,600 - $50,000 = $77,600

labor cost per unit = $77,600 / 350 = $221.71

90% learning curve:

total labor costs for producing 400 units = $1,000 x 189.3 = $189,300

total labor costs for producing 50 units = $1,000 x 50 = $50,000

total labor costs for producing the next 350 units = $189,300 - $50,000 = $139,300

labor cost per unit = $139,300 / 350 = $398

You might be interested in
On January 1, a machine with a useful life of five years and a residual value of $5,000 was purchased for $25,000. What is the d
emmasim [6.3K]

Answer:

c. $4,000

Explanation:

The computation of the depreciation expense for year 2 under straight-line method is shown below:

= (Original cost - residual value) ÷ (useful life)

= ($25,000 - $5,000) ÷ (5 years)

= ($20,000) ÷ (5 years)  

= $4,000

In this method, the depreciation is same for all the remaining useful life i.e $4,000 is charged for remaining three years

7 0
3 years ago
If you have a team that is low on conscientiousness, which of the following would you recommend?
IceJOKER [234]

Answer: E) They need to define the task and maintenance.

Explanation:

Conscientiousness means being thorough and careful in one's task performance. A team that is low on Conscientiousness need to define task and maintenance.

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
When I but a what I'm loaning money to an organization
PSYCHO15rus [73]
Bussiness company house idk
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Permanent tax cuts shift the AD curveSelect one:a. farther to the left than do temporary tax cuts.b. not as far to the right as
Phoenix [80]

Answer:

farther to the right than temporary tax cuts

Explanation:

The permanent tax cuts have more impact on consumption spending than temporary one. A permanent tax cut raises the expected lifetime wealth and increases autonomous consumption, thus leading to an upward shift of the consumption function. Consequently the permanent tax cuts shift the AD curve farther to the right compared to the temporary tax cuts.

6 0
3 years ago
While JIT systems have many benefits, they:______.
Fiesta28 [93]

Answer:

Option A

Make the logistics function more complicated

Explanation:

The JIT inventory system refers to the Just In Time inventory system.

The just-in-time (JIT) inventory system is a management strategy where warehousing of parts is minimum. Rather, the raw material supply is aligned accurately with the production schedule of a particular good.

For example, in car production, the various car parts are supplied by various manufacturers at just the right time so they can be assembled to make up the car in the assembly line. The car assembly companies may not necessarily have to store raw materials in their ware house since the raw materials arrive "Just in time".

However, aligning the supply of raw materials accurately with production time, is a complicated task especially when a lot of manufacturers are involved and can need to plant down time if care is not taken. This makes the logistics function more complicated.

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Which of the following is considered to be a "super tool" or tool that has high use and high potential for improving project suc
    5·1 answer
  • Although True Ion Inc. and One Electro Inc. operate in the same consumer electronic industry, True Ion Inc. has better sales and
    14·1 answer
  • Need help please ?????
    12·1 answer
  • How much does it cost to open a savings account??
    10·2 answers
  • If your company had an annual purchase cost of items equal to $2,000,000, an annual holding cost of $150,000 and an annual order
    14·1 answer
  • For every decision you make, there is a trade-off.<br><br><br> true or false
    7·2 answers
  • What is it called when you are able to touch and feel a product?
    10·1 answer
  • Which of the following is NOT part of a Kaizen event?
    9·1 answer
  • You are in the process of preparing the final draft of an important proposal. Accuracy will be extremely important to the succes
    14·1 answer
  • What is the roi if the total benefits are $182,000 and the total cumulative costs are $120,000?
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!