1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
GaryK [48]
2 years ago
7

Someone plzzz helppp? I need this it’s 8th grade mathh

Mathematics
1 answer:
umka21 [38]2 years ago
4 0
Y = 10x + 5.

the total cost of canoe renting is $10 per hour plus a $5 daily rate
You might be interested in
Which expression can be used to find 7(-6 1/8)
andrezito [222]

The first option,

both have to be negative, because they were originally both part of the one fraction, which was all negative.

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Solve for j.<br>-2j + 39 = 111<br>j=<br>​
olga_2 [115]

Answer:

reeeeeerre

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Find the missing angle measures?
PIT_PIT [208]

Answer:

x)45

y)45

z)135

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Please help me with this question please!!<br><br> Slope of ionic bond (GREEN) =
Agata [3.3K]

Answer:

m=2

Step-by-step explanation:

(0,0) (5,10)

5 0
3 years ago
If the tax rate is 9.5%. determine how much tax you will need to pay on your order
7nadin3 [17]

Answer:

In order to calculate the sales tax of an item, we need to first multiply the pre-tax cost of the item by the sales tax percentage after it has been converted into a decimal. Once the sales tax has been calculated it needs to be added to the pre-tax value in order to find the total cost of the item.

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Help#2 and if u can see #1 too
    10·2 answers
  • 1 consider the surface area of the pyramid shown
    10·1 answer
  • The table below represents the amount that Christian pays for cable service. Predict how much he will pay for 5 months of cable
    10·1 answer
  • I have 0 idea how to do this plz help
    7·2 answers
  • The Mallards pay their two quarterbacks $7.2 million and $1.4 million. If the team salary is $33 million a year and their budget
    14·2 answers
  • Solve for x! 37m,12m,5xm
    13·1 answer
  • Yoko pays $19.60 for a pack of 4 towels. Find the unit price in dollars per towel. If necessary, round your answer to the neares
    14·1 answer
  • Solve the Equation p - 15 = 30.
    11·2 answers
  • F(x) = 3x <br>reflected over y-axis​
    10·1 answer
  • Solve for X.<br> <img src="https://tex.z-dn.net/?f=%5Cfrac%7B3%7D%7Bx%7D%20%3D9" id="TexFormula1" title="\frac{3}{x} =9" alt="\f
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!