1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Drupady [299]
3 years ago
10

The area of Banff National Park is

Mathematics
1 answer:
vova2212 [387]3 years ago
8 0

Answer:

ehheheheyeyr

ebehejeu

ehueueueueue

You might be interested in
Five cakes cost £2.50 how much do seven cakes cost
leonid [27]
To get the answer. you have to find the unit rate.
To find the unit rate, divide 2.50 by 5 which is 0.5 or 50 cents.
(You can check to see if you did this right by multiplying, so .5x5=2.5)
Then you multiply .5 by 7 which is 3.5, or $3.50.
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
25/75 +25/125 write in the lowest terms
SpyIntel [72]
To exact form:

8/15

To decimal form:

0.53¬ repeating.

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which point is on the perpendicular bisector of the segment with endpoints (-2,5) and (-2,-3)
Kryger [21]
(-2,0)

Lies on the X axis makes it perpendicular with the other points
3 0
3 years ago
Of the 800 people at the concert, 42% of them are teenagers. How many teenagers are at the concert?
vovikov84 [41]

Answer:

There are 336 teenagers in the concert. Please Mark me brainliest if I am correct thank you and have a nice day.

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
One student ate 3/20 of all candies and another 1.2 lb. The second student ate 3/5 of the candies and the remaining 0.3 lb. What
Roman55 [17]
The students ate 6 lbs of candies.
8 0
3 years ago
Other questions:
  • Round 8.1845062 to the nearest hundred thousandths
    14·1 answer
  • -5x – 4y =10<br> What’s the y intercept
    6·1 answer
  • Scoring a hole-in-one is the greatest shot a golfer can make. once 7 professional golfers each made holes-in-one on the 8th hole
    14·1 answer
  • Sophia spent 7.30 for school supplies. She spent 3.00 for a notebook and 1.75 for a pen. She also bought 3 large erasers.If each
    9·1 answer
  • Find the absolute maximum and absolute minimum values of f on the given interval. f(x) = 5 + 54x − 2x3, [0, 4]
    15·1 answer
  • Charlie has been given a list of 4 bands and asked to place a vote. His vote must have the names of his favorite and second favo
    12·1 answer
  • Find the slope of the line that goes through the given points.<br> (3, 5) and (3, -5)
    6·2 answers
  • Pls Help!
    12·1 answer
  • Sheila has 12 1/2 pounds of potato salad. She wants to divide the potato salad into containers, each of which holds 2 1/4 pounds
    14·1 answer
  • What are m and b in the linear equation y = 21x + 28​
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!