1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lyudmila [28]
3 years ago
10

1.The Student Council is planning a dance. The cost to throw the dance will be $100 for decorations and

Mathematics
2 answers:
Kamila [148]3 years ago
3 0

Answer:

1a)  C = 600 + 5n

1b)  R = 6n

Step-by-step explanation:

Ugo [173]3 years ago
3 0

Answer:

1.

    a) $600+5n = C

    b) 6n = R

Step-by-step explanation:

For the cost to throw the event, we have to add $100+$500, the decorations and the DJ and then we have to add the variable for people times 5 since it is 5 per person. $100+500 = $600 and 5* n (the variable for people in the question)

We are adding the two terms so the final equation will be equal to:

600+5n

for b), we have to use the variable n for tickets times the constant 6 since it costs 6 dollars per person to enter, and that will be equal to the revenue the student council earns or R.

6*n = 6n

Now we have:

6n=R

You might be interested in
Someone, please help!!!!!!!
Lelu [443]

Answer:

Step-by-step explanation:

the answer is in days

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Examples of rates in algebra
lbvjy [14]

A rate is a special ratio in which the two terms are in different units. For example, if a 12-ounce can of corn costs 69¢, the rate is 69¢ for 12 ounces. ... When rates are expressed as a quantity of 1, such as 2 feet per second or 5 miles per hour, they are called unit rates.

Some examples of rate include cost rates, (for example potatoes cost R16,95 per kg or 16,95 R/kg) and speed (for example, a car travels at 60 km/h). When we calculate rate, we divide by the second value, so we are finding the amount per one unit.

7 0
2 years ago
Plsss help no spam.<br><br><br><br>.....................​
gregori [183]

Answer:

Third one.

x=6 y=12

Ok!

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Triangle similarity-<br> Solve for x!!!<br> Please help!
irinina [24]

Answer: im thinking it is 5 but i could be totally wrong. im not the smartest lol

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Multiply or divide the following expression: Reduce all answers to lowest terms. Factor the following completely.
Semmy [17]

A function assigns the values. The value of f(-3) and f(3) + f(-3) is 8 and -8, respectively.

<h3>What is a Function?</h3>

A function assigns the value of each element of one set to the other specific element of another set.

Given the function f(x)=-x²-4x+5, therefore, the value of f(x) when the value of x is -3 is,

f(-3) = -(-3)² - 4(-3) + 5

f(-3) = -9 + 12 + 5

f(-3) = 8

Now, the value of f(x) when the value of x is 3 is,

f(3) = -(3)²-4(3)+5

f(3) = - 9 - 12 + 5

f(3) = -16

further, the value of f(3) + f(-3) is,

f(3) + f(-3) = -16 + 8

f(3) + f(-3) = -8

Hence, the value of f(-3) and f(3) + f(-3) is 8 and -8, respectively.

Learn more about Function:

brainly.com/question/5245372

#SPJ1

7 0
2 years ago
Other questions:
  • The table compares the initial amount of fuel Li Jing's car had, and the total distance she traveled using that amount, in sever
    7·2 answers
  • What is 1/2x=-1/4y+2 in standard form
    12·1 answer
  • 5c + cd when c 1/5 and d = 15
    15·2 answers
  • I will give points to those who send me friend requests<br> Like me and give requests
    14·1 answer
  • Mrs. fam bought 4 1/4 pounds of ham for $17. At rate,What is the cost of 1 pound of sliced ham?
    13·1 answer
  • Sergio dives into the water and it takes him 6 seconds to reach the bottom of a pool that is 8 feet deep. What is the best numbe
    11·1 answer
  • What are the square roots of 100?
    5·1 answer
  • PLS HELP ME FIND THE ANSWER TO THESE 2 QUESTIONS PLEASE
    13·1 answer
  • Find the missing angle.
    13·1 answer
  • If these two shapes are similar, what is the measure of the missing length n?
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!