1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Zolol [24]
2 years ago
15

Six students are working to simplify the expression shown.

Mathematics
1 answer:
neonofarm [45]2 years ago
4 0

Answer:

it's going to be

-8x^2+14x^2+4y+y-5-1=

6x^2+5y-6

Step-by-step explanation:

hope this is what u are looking for

have a nice day

You might be interested in
20 oz. of taco meat is $5.36 find the unit price
tensa zangetsu [6.8K]

Answer: $0.268

Step-by-step explanation: 5.36 divided by 20 = 0.268

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
How many solutions does the equation below have?
Elina [12.6K]

Answer:

1.one solution is the answer

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
Complete the statement. Is 2.09 greater than or less than 2.1
AveGali [126]

Answer:

2.09 is less than 2.1

Step-by-step explanation:

2.1 is the same as 2.10

so 2.10 is greater than 2.09.

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
The Floyds have considered three options to ensure they have at least $1,375 saved for their trip.
ANTONII [103]

I am guessing you are talking about Option 3. They start with $125. So they times it by 1.25 as we are using the multiplier method. So in the First month, it will be 156.25. Second it will be 195.3125. So in August it will be $476.837157. Of couse round it and you will get $476.84.

I believe there is a more efficent way of doing this but I have forgotten.

4 0
3 years ago
6 to the power 4 simplified
MArishka [77]

Answer:

1296

Step-by-step explanation:

6x6x6x6

6^4

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • How to classify a polynomial by its degree​
    9·1 answer
  • Island A is 250 miles from island B. A ship captain travels 260 miles from island A and then finds that he is off course and 160
    15·2 answers
  • gavin is making cranberry lemonade. he wants to make a total of 6 cups. he needs to use 3 times as much lemonade as cranberry ju
    14·1 answer
  • The formula, P=V^2/R,gives the relationship between resistance (R), voltage (V) and power (P). Solve the formula for Voltage
    6·1 answer
  • Subtracting Fractions
    9·1 answer
  • A 2-pound package of hamburger costs $7.00, and you pay
    6·2 answers
  • Travis takes out a loan from his bank for $3,500. At the end of the year, Travis will need to pay the loan back to his bank alon
    7·1 answer
  • For #4 is that the correct answer I just want to know before I submit it
    9·1 answer
  • Please help me somebody will​
    14·1 answer
  • I keep getting this wrong, please help me
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!