1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
goldenfox [79]
3 years ago
7

7x squared - x squared????

Mathematics
2 answers:
Brut [27]3 years ago
8 0

Answer:

Step-by-step explanation:

7x^2-x^2=6x^2

aalyn [17]3 years ago
3 0

Answer:

6 x ²

Step-by-step explanation:

You might be interested in
What is the function rule for the line?
Salsk061 [2.6K]

Answer:

y =2/3x -2

Step-by-step explanation:

The y intercept is -2

The slope is

m = (y2-y1)/ (x2-x1)

Using the points (0,-2) and  (3,0)

m = ( 0 - -2)/(3 -0)

    = (0+2)/(3-0)

   = 2/3

The slope intercept form is

y = mx+b where m is the slope and b is the y intercept

y =2/3x -2

8 0
3 years ago
Suppose there are two cubes, with the first cube having a side of h, and the second cube having a side of 5h. What is the relati
nikdorinn [45]
The answer is 0.008a^3 because you would do 0.2 to the power of 3
4 0
3 years ago
D/13&gt;-3<br><br> A. D&gt;-16<br> B. D&gt;39<br> C. D&gt;10<br> D. D&gt;-39<br><br> Help?
mylen [45]
D/13>-3

You have to multiply 13 in both sides to eliminate the Denominator 13 on the left leaving variable D only.
(D/13)(13) > -3(13)

D > -39

so... D. D > -39
3 0
3 years ago
What is the mean, medium, mode of 54,220
irina [24]

Answer:

Mean: 16.75

Median: 15.5

Mode: 13

Range: 16

Minimum: 9

Maximum: 25

Count n: 16

Sum: 268

Step-by-step explanation:

hope this helps!

7 0
2 years ago
The cost of five books is $36.25. What is the unit price?​
zimovet [89]

Step-by-step explanation:

Cost of 5 books = $ 36.25

Cost of 1 book = $36.25 / 5 = $ 7.25

The unit price is $ 7.25

Hope it will help :)

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Find the limit (enter 'DNE' if the limit does not exist)
    15·1 answer
  • HELP!
    11·1 answer
  • (8+3x)=(4x+6x+7)+90-30
    15·1 answer
  • Please help I don’t understand this
    10·1 answer
  • How do I convert 2.4 x 10^21 formula units of magnesium hydroxide to grams?
    12·1 answer
  • 13 1/3 in simplest form
    9·1 answer
  • 2X plus 7 for x equals five
    11·1 answer
  • Neep help on finding what is the right answer.
    7·2 answers
  • Add using a number​ line: -3 +(-8) = ___
    10·2 answers
  • Please help with this.
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!