1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
GaryK [48]
2 years ago
13

#10 using right angle below find the tangent of angle A.

Mathematics
1 answer:
just olya [345]2 years ago
6 0

Answer: the first option is the correct answer.

Step-by-step explanation:

Triangle ABC is a right angle triangle.

From the given right angle triangle,

AB represents the hypotenuse of the right angle triangle.

With m∠A as the reference angle,

AC represents the adjacent side of the right angle triangle.

BC represents the opposite side of the right angle triangle.

To determine the tangent of angle A, we would apply the Tangent trigonometric ratio. It is expressed as

Tan θ, = opposite side/adjacent side. Therefore,

Tan A = 5/5√3 = 1/√3

Rationalizing the surd, it becomes

1/√3 × √3/√3

Tan A = √3/3

You might be interested in
NEED HELP!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
e-lub [12.9K]
The formula for circumference = 2*Pi*r
R= radius. Radius is half of the diameter, and d= 20. This means that radius = 10. Now we have a full formula to work with.2*Pi*10.
Substitute 3.14 for pi.
3.14 * 10 = 31.4.
31.4*2 = 62.8.
62.8 rounded equals 63.
C = 63.
5 0
2 years ago
At the beginning of year 1, Amanda invests $800 at an annual compound interest rate of 5%. She makes no deposits or withdrawals
VARVARA [1.3K]

Answer:

its A my guy did it on apex 972.41

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
The price of a pound of cook shrimp was $3.29. how much was this to the nearest dollar?
ikadub [295]
$3 because you can not round this up to $4 because the order to rounder up you need to have more than $.50
7 0
2 years ago
A farmer is enclosing a rectangular area for a pigpen. He wants the length of the pen to be 20 ft longer than the width. The far
Alex_Xolod [135]

Answer:

Width is 15, length is 35.We can check our answer by multiplying the length by 2 and the width by two in order for the perimeter to be equal to 200.15 times 2 is 30 and 35 times two equals 70.70+30=100 so our solution satisfies our problem.

Step-by-step explanation:

Let the width be x.Then the length should be x+20.The farmer can’t use more than 100 ft of fencing and by mentioning enclosing a rectangle area for a pigpen, we can tell that 100 is the perimeter.So 2(x+20) + 2(x)=100.2x+ 40 + 2x=100.4x+40=100.4x=60.X is 15 which is the width so then the length is 35.

5 0
3 years ago
What is the solution of the equation 3x=12 round your answer to the nearest ten thousandth
Radda [10]

Answer:

2.2916

Step-by-step explanation:

Imagine bannanas flying into your room? I mean I couldn't imagine that either but im just saying

7 0
3 years ago
Other questions:
  • A quadrilateral PQRS is inscribed in a circle as shown below: what is the measure of the angle Q
    13·1 answer
  • A car travel 320 miles on 10 gallons of gasoline right the unit rate for the miles per gallon
    8·2 answers
  • Jai bought 2 pounds of grapes for $2.49 per pound and 3 muffins for $ .75 per muffin. How much did he pay for the grapes and muf
    10·1 answer
  • The volume of a right circular cylinder with a base diameter of 8 in. and a height of 6 in. is ___π in3.
    7·1 answer
  • The quotient of 24 and the difference of a number n and 2?
    9·1 answer
  • I have more im about to post it after this :D plz help and explain
    9·2 answers
  • Which point-slope equation represents a line that passes through (3,-2) with a slope of -4/5?
    5·1 answer
  • PLZ HELP ANSWER THIS QUESTION
    5·1 answer
  • Help please on this question!!
    14·2 answers
  • a company makes these biscuits at a cost of $1.35 per packet. these biscuits are sold for $1.89 per packet. calculate the percen
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!