1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
defon
3 years ago
13

A roll of quarters is shaped like a cylinder and contains 40 each quarter has a thickness of 1.75 and a diameter of 24.26 mm Wha

t measurement would be the closest to the volume of one roll of quarters in cubic millimeters
A) 5,335mm
B) 6,256mm
C) 129,428mm
D) 32,357mm
Mathematics
1 answer:
jarptica [38.1K]3 years ago
7 0

Answer:

D) 32,357mm^3

Step-by-step explanation:

Given

Quarters = 40

Thickness = 1.75mm

diameter = 24.26mm

First, we calculate the volume of 1 roll.

The volume of the cylinder is:

V = \pi r^2h

Where

r = \frac{1}{2} * diameter

r = \frac{1}{2} * 24.26mm

r = 12.13mm

And the thickness represents the height.

So:

The volume is:

V = 3.142 * 12.13^2 * 1.75

V = 809.03mm^3

The volume of the 40 is:

Roll= 40 * 809.03mm^3

Roll=32361.20mm^3

The closest option is (d):

You might be interested in
What is the product? [-3 4 2 -5]x[3 -2 1 0]
nika2105 [10]

Answer:

71829x

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
5. At the Copy Center, 19 copies cost $1.14. At that rate, how much will 50 copies
Volgvan
B- $3.00

19/1.14 = .06

.06 x 50 = $3.00
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Calculate the unit rate. A 5 gallon bucket of paint for $70.50​
Sveta_85 [38]
Okay to find the unit rate you must find how much one bucket of paint costs so you divide 70.50/5 and then you will get 14.1 have a nice day (:
6 0
3 years ago
kittens weigh about 100 grams when they are born and gain seven to 15 grams per day if a kitten weighed 100 grams at Birth and g
pickupchik [31]
100x3=300
300-100=200
200÷8= 25 days
5 0
3 years ago
Economists predict that Americans will spend $1,180 on electonics in
lisov135 [29]
Money spent by Americans last year=$1,180-6.8% of $1,180
=$1099.76
8 0
2 years ago
Other questions:
  • Write the word sentence as an inequality.
    9·1 answer
  • How is the graph of y=3(x+1)^2 related to its parent function, y=x^2
    13·2 answers
  • Mandy begins cycling west at 30 miles per hour at 11a.M. If Liz leaves from same point 20 minutes later bicycling west at 36 mph
    12·1 answer
  • 1.12 for 12 determine the cost of 3 eggs
    7·2 answers
  • a pyramid has a square base that measures 500 yards by 500 yards, and the pyramid stands 300 yards tall. what is the volume of t
    13·1 answer
  • If i had 19 hours of work to do in 6 days and had to slpit it up. How many minutes a day would i have to do each day in 6 days?
    11·1 answer
  • Ships a and b or 1425 feet apart and detect a submarine below them
    10·1 answer
  • Graph y = x^2 - 4x + 1 on your paper and find the vertex.
    5·2 answers
  • U scared from<br>lizard or cockroache?​
    15·2 answers
  • Find the measure of angles J, K, and L if:<br>L = K + 13<br>J = 7 + 6K​
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!