1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ymorist [56]
3 years ago
9

I need help! It’s for a test.

Business
2 answers:
Vilka [71]3 years ago
7 0
I think is D



Is the most obvious out of the others
leonid [27]3 years ago
7 0

Answer:

D probably

Explanation:

You might be interested in
A profit-maximizing firm operates in purely competitive product and resource markets, with the following resource and production
andrew11 [14]

Answer:

b) 5

Explanation:

W TP MP MRP

1 100  

2 190 90 900

3 270 80 800

4 340 70 700

5 400 60 600

6 450 50 500

7 490 40 400

8 520 30 300

the marginal product of n labor = (total product of n labor - the total product of p labor)/(n-p)............(n>p)

Marginal revenue product = marginal product*price

the firm employ input up to marginal revenue product equal to the wage

MRP = wage or closest lower wage

where W = 5

the firm will higher 5 workers.

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
A corporation is a type of partnership that?
NeTakaya
That has share holders and a board of directors.
3 0
3 years ago
On January 1, 2020, Scottsdale Company issued its 12% bonds in the face amount of $3,000,000, which mature on January 1, 2030. T
BARSIC [14]

Answer:

It is $329,209.31  

Explanation:

Please attached sheet for computation.

Download xlsx
5 0
4 years ago
Rebel Sound Inc. produced 30,000 audio devices last month. Rebel started the month with $10,000 worth of inventory in Finished G
Arada [10]

Answer:

$120,000

Explanation:

Step 1 Prepare a Cost of Manufacturing Schedule

Materials ($50000-$6,000)                              $44,000

Various utility and rent charges on factory       $15,000

Salaries and Wages                                           $60,000

Other Costs(Balancing figure)                           $35,000

Less Work in Process                                       ($24,000)

Cost of Goods Manufactured                           $120,000

Step 2 Prepare a cost of Goods Sold Schedule

Opening  inventory in Finished Goods             $10,000

Add Cost of Goods Manufactured                  $120,000

Less Closing  inventory in Finished Goods      ($5,000)

Cost of Goods Sold                                          $125,000

7 0
4 years ago
Suppose the EPS (earnings per share) of Wal-Mart stock is $2 and the current price per earnings ratio is 10. What is the current
julsineya [31]

Answer:

$20

Explanation:

Price / earnings per share = 10

earnings per share = $2

price / $2 = 10

Price = $20

7 0
3 years ago
Other questions:
  • George Jefferson established a trust fund that provides $170,500 in scholarships each year for worthy students. The trust fund e
    8·2 answers
  • Expectancy theory implies that linking an increased amount of rewards to performance will increase motivation and performance. F
    8·1 answer
  • You've lost a lawsuit that requires you to pay $1,500 per month for 120 months starting next month. How much would you have to i
    14·1 answer
  • A company's strategy has a chance of succeeding only when it is predicated on:
    13·1 answer
  • What is one of the SMART guidelines that help develop objectives?
    6·2 answers
  • chapter 13Identify the type of cash flow activity for each of the following events (operating, investing, or financing). The com
    11·1 answer
  • Assume you are a brand manager of a clothing brand that offers formal clothing for gents in mid-tier market segment. The brand i
    12·1 answer
  • Rancher Hiram Walker purchased Rose, a cow, for $850 in the hope that she would breed calves. After several years of effort, Wal
    9·1 answer
  • A. Identify a profession b. In not more than 60 words, describe the "art" and "science" of such profession in (a).
    8·1 answer
  • If a company decreases its selling price by $4 per unit, due to a decrease in its direct material cost of $4 per unit, the break
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!