1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
sergejj [24]
3 years ago
6

What is the measure of <4 and why

Mathematics
1 answer:
Debora [2.8K]3 years ago
8 0

Answer:

o, m∠4 = 180° – 150° or 30°. 180° – 150° or 30°. given angle measure.

You might be interested in
What is the domain of f/g, given f(x)=x+2 and g(x)=x-7?
kodGreya [7K]

Answer:

(-∞,7) U (7,∞)

Step-by-step explanation:

f(x)= x+2

g(x) = x-7

\frac{f(x)}{g(x)} =\frac{x+2}{x-7}

Here we have x-7 in the denominator

To find domain we set the denominator =0  and solve for x

x-7=0

Add 7 on both sides

x=7

x=7 makes the denominator 0 that is undefined

So we ignore 7 for x

Hence domain is

(-∞,7) U (7,∞)

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
John sells apples for $5 per bunch and watermelons for $3 a piece. He made $100 today and sold 10 watermelons. How many bunches
harina [27]

Answer:

14

Step-by-step explanation:

3*10=30

5*14=70

30+70=100!!!  

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
You are given two algebraic equations, y = 3x, and 2y = x + 20. Solve for x and y.
Yuri [45]

Answer:

x= -4 & y=-12

Step-by-step explanation:

multiply y=3x by 2

giving you 2y=6x

subtracting 2y=x+20 from 2y =6x

=> 5x=-20

dividing through by 5

=> x=-4

put x=-4 into y=3x

=> y=3(-4)

<em>y</em><em>=</em><em>-12</em>

7 0
2 years ago
Jose bought 3 pens and 6 pencils for $6.60. Amy bought 5 pens and 8 pencils for $10.00. How much does one pencil cost?
xenn [34]

Answer:

pen = $1.20,  pencil = $0.50

Step-by-step explanation:

let x = pen

let y = pencil

create system of equations:

3x + 6y = 6.60        [can be simplified to be x + 2y = 2.20]

5x + 8y = 10.00

substitution method:

x = 2.2 - 2y

5(2.2 - 2y) + 8y = 10

11 - 10y + 8y = 10

-2y = -1

y = 1/2

solve for 'x':

3x + 6(1/2) = 6.6

3x + 3 = 6.6

3x = 3.6

x = 1.2

7 0
2 years ago
Does there exist 2 distinct prime numbers such that their product is a square number?​
satela [25.4K]

Answer:

NO.

Step-by-step explanation:

If the 2 prime numbers are odd then the product cannot be a square number because the only factors are the original prime numbers.  If one of the prime numbers is 2 then the product will be an even number , but again the only factors will be 2 and the other prime number.

So the answer is No.

5 0
3 years ago
Other questions:
  • To convert gallons to quarts, multiply by the conversion rate of 4qt /1gal <br><br> true or false
    5·1 answer
  • A store spends 30% of its budget on maintenance. its yearly budget is $150,000.how much is spent on maintenance?
    9·2 answers
  • Assume this is a positive ordered set of data which statistics show. values that would most likely describe the following set of
    9·1 answer
  • Please help<br> 2x+2=3x+5
    8·2 answers
  • The quotient of twice a number T and 12
    8·1 answer
  • PLEASE HURRY WILL MARK ANSWER AS BRAINLIEST!!!
    15·1 answer
  • Outcome A B C D
    9·2 answers
  • Factorise 6x²-14x-12​
    11·1 answer
  • Passing through (12,3)<br> perpendicular to<br> y + 3x = 4
    8·1 answer
  • 8. Find the area of the shaded region.
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!