Answer:
41, 66
Step-by-step explanation:
16+ 25 = 41
41 + 25 = 66
1.)
6% of 38
1% of 38 = 3.8 ( you just move the decimal placement over by one.
1% * 6 = 6%
3.8 * 6 = 6%
3.8 * 6 = 22.8
6% =22.8
2.)
5% of 90
90/5 = 5%
90/5 = 18
18 = 5%
3.)
15/5 = 9/x
15/5 = 3
3 = 9/x
(nine divided by ? is three?....3!)
3 = 9/x(3)
3 = 9/3
3 = 3
x = 3
4.)
1/12 = .8/x
Multiply each side by ten.
1/12 * 10 = 5/6
.8/x * 10 = 8/x
5/6 = 8/x
Cross Multiply (switch the second numbers around)
5x = 6*8
Simplify
5x = 48
Divide both sides by 5 to get x by itself
5x/5 = x
48/5 = 9.6
*Whoo last problem lol*
5.)
A three liter bottle costs $2.97 what is the unit rate.
Well the unit is the object we're talking about, in this case a liter bottle.
The unit rate is how much it costs or is per unit.
Now that that's out of the way...
3L = 2.97
Like the other problems we want to get x by itself, so we'll divide by three)
3L/3 = L
2.97/3 = .99
L = .99
The Unit Rate is $0.99 per liter bottle.
Hope this helped :)
Answer: 13+ 1.43 witch is 14.43
Step-by-step explanation: 11% of 13 is .11 times 13 witch is 1.43 so add them and you get the answer of 14.43
If you want to multiply a decimal by a whole number,just ignore the decimal point and multiply by normal.