We know that
m-------------------- > <span>the amount of twinkle lights Maggie used
l--------------------- > </span><span>the amount of twinkle lights Lilly used
l=70
m=51+l
therefore
m=51+70=121
m=121
the answer is 121 (</span>amount of twinkle lights Maggie used)
Answer:
The larger ham is the better buy.
Step-by-step explanation:
In order to determine the better buy, divide both of the prices by their weight to get the price per pound of ham.
5.70/3 = 1.90 per lb
8.75/5 = 1.75 per lb
Therefore the 5 pound of ham is a better buy.
Answer:
14.4 km²
Step-by-step explanation:
A=b
h=4.8·3
≈14.4
Answer:
If 1 pint is equal to 2 cups, then 5 pints would equal _<u>5</u>_ cups.
Step-by-step explanation:
Let's use a ratio to solve:
pints : cups
1 : 2
2 : 4
3 : 6
4 : 8
5 : 10
There would be 10 cups in 5 pints.
Answer: AE=13
Step-by-step explanation: took test