Answer:
B(1,0)
Step-by-step explanation:
The midpoint of (a,b) and (c,d) is ((a+c)/2,(c+d)/2)
Essentially, you just average the x and y values.
So, the average of -3 and b_x is -1.
The average of 4 and b_y is 2.
So x=1 and y=0
$15.00/11 pounds = $1.3636 per pound$20.00/16 pounds = $1.25 per pound 1.363636 - 1.25 = $0.113636 per pound, less
1.363636 × 20 = $27.27 original price for 20lb