1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
djverab [1.8K]
3 years ago
12

Help please and thank you...

Mathematics
1 answer:
Leya [2.2K]3 years ago
8 0

Answer:

Its b) 55

Step-by-step explanation:

trust me,......

You might be interested in
What is the sum _71/6 +35/6 in the simplest terms ? Show your work
adoni [48]

Answer:

The answer in simplest term is 35.33333334.

Step-by-step explanation:

First, we need to divide 71 and 6.

71/6 = 23.66666667.

Now we need to divide 35 and 6.

35/6 = 11.66666667.

Now we need to add the two quotients.

23.66666667 + 11.66666667 = 35.33333334.

And that is the final answer.

I hope this helps!

7 0
3 years ago
A cone is sliced such that the cross section is perpendicular to its base and the cross section intersects its vertex.
Bas_tet [7]
The scenario described above is like dividing a right cone from the vertex down to the center for the base. The polygon that can be formed from the division or in this case slicing is a triangle. Thus, the answer to this item is letter B. 
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
On a coordinate plane, a curved line labeled f of x with a minimum value of (1.9, negative 5.7) and a maximum value of (0, 2), c
77julia77 [94]

The graphed function, F(x), has a value greater than 0 over the intervals (-0.7, 0.76) and (0.76,  ∞) . F(x) > 0 over the intervals (-0.7, 0.76) and (0.76, ∞) is the correct statement [Fourth choice].

About a Graphed Function

The function graph of an object F stands for the set of all points in the plane that are (x, f(x)). The graph of f is also known as the graph of y = f. (x). The graph of an equation is thus a specific example of the graph of a function. A graphed function is a function that has been drawn out on a graph.

It is evident from the attached graph that the supplied function exceeds 0 for the following range:

-0.7 < F(x) < 0.76

And, 0.76 < F(x) < ∞

As a result, the intervals for which the given graphed function, F(x) is greater than 0 are as follows,

(-0.7, 0.76) and (0.76, ∞)

Learn more about a graphed function here:

brainly.com/question/27757761

#SPJ1

3 0
1 year ago
Help help help please please don’t understand it
GenaCL600 [577]

Answer:

The missing exponent is 5

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
One antifreeze solution is 20% alcohol. Another antifreeze solution is 12% alcohol. How many liters of each solution should be c
katrin [286]
Use this systems of equations to solve:

x = first antifreeze
y = second antifreeze

\left \{ {{.2x + .12y = .18(15)} \atop {x + y = 15}} \right.

Isolate y.

x + y = 15
Subtract x from both sides.
y = -x + 15

Substitute y into the other equation.

.2x + .12(-x + 15) = .18(15)
Simplify.
.2x - .12x + 1.8 = 2.7
Subtract 1.8 from both sides.
.08x = .9
Divide both sides by .08
x = 11.25

Substitute x in the equation that we isolated y in.

y = -11.25 + 15
y = 3.75

11.25 L of the first antifreeze and 3.75 L of the second.
5 0
3 years ago
Other questions:
  • What is a possible number greater than or equal to 7?
    7·1 answer
  • Please solve this following question in the picture.
    15·1 answer
  • Find the area of a circle with a circumference of 34.6 feet
    7·1 answer
  • Please help with the percent part
    15·1 answer
  • I have question in my Aleks website can you please help me with
    7·1 answer
  • Which unit rate is the lowest price per ounce? Choice A: 10 ounces of chocolate chips for $1.66 Choice B: 20 ounces of chocolate
    7·2 answers
  • 4/9÷1 7/15
    11·1 answer
  • Make r the subject of the formula t=r/r-3
    5·2 answers
  • Addison paid $1.59 for gum and $1.29 for a package of notebook paper. She gave the cashier a $5 bill. If the tax was $0.14, how
    15·1 answer
  • The Scooter Company manufactures and sells electric scooters. Each scooter cost $200 to produce, and the company has a fixed cos
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!