1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
TEA [102]
3 years ago
11

ME DONT GET IT CAN SOMEONE HELP ME

Mathematics
1 answer:
tester [92]3 years ago
6 0

put it a little bit to the right

You might be interested in
Find the area of this polygon
Levart [38]
<h3>Answer:   12 square units</h3>

Explanation:

Rectangle ABDE is 4 units across the horizontal, and 2 units tall.

The area of this rectangle is length*width = 4*2 = 8 square units.

Triangle BCD has a base of 4 and height 2. The area of which is base*height/2 = 4*2/2 = 4 square units.

The total area is

rectangle + triangle = 8 + 4 = 12 square units

8 0
2 years ago
Mr. franklin paid $33.20 for 8 gallons of gas. What is the price of 1 gallon ?
evablogger [386]
The price of 1 gallon is $4.15. You figure this out by dividing 33.20 by 8.
33.20/8 = 4.15
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Paul borrowed $360 to be repaid in one year. He paid 10% interest and a service
Art [367]

Answer:

Step-by-step explanation:

Hey, do you mean what is the final charge? If so, then look at my next steps

If you mean the final charge then first multiply 10% by 360 , basically 10/100 multiplied by $360 which is equals to $36. Since it is interest, add $36 to $360. The answer will be $396. Then you add on the $19 which would bring the total to $415.

Hehe I am no expert but this is what I did . Tried my best

4 0
3 years ago
Jimmy began deriving the quadratic formula as shown. ax² +bx +c = 0 x2+bax+ca=0 x2+bax=−ca x2+bax+(b2a)2=−ca+(b2a)2 What should
andrew11 [14]
Factor the trinomial

8 0
3 years ago
Oranges cost $3.60 per dozen how much does 1 cost?
castortr0y [4]

If 6 oranges cost 3.60 than one orange costs .60. To find, divide total price by number of oranges.

3.60/6 = .60

There is no set of pound in a gallon because we do not know the substance. Different liquids weigh different amounts.

3.5 gallons is equal to 448 ounces. To find, multiply the number of gallons (3.5) by the amount of ounces in a gallon (128)

3.5 * 128 = 448

Pound and pints are like gallons and pound. Unless we know the substance we cannot solve.

.75 pints is equal to 12 ounces. To find that, we multiply the number of pints (.75) by the number of ounces in a pint (16)

.75 * 16 = 12

6 0
3 years ago
Other questions:
  • In order for a managerial team to develop an effective strategy, they first need to assess the conditions under which the organi
    14·1 answer
  • The slats on Venetian blinds are designed to remain parallel in order to direct the path of light coming in a window. In paralle
    6·1 answer
  • Are randomly choosing a person who is left-handed and randomly choosing a person who is right-handed mutually exclusive events?
    10·1 answer
  • If the segment OP is dilated by a scale factor r=2, what is the length of segment OP?
    13·1 answer
  • What time is shown in the clock
    15·2 answers
  • Triangle STV has vertices S (-3, -2) , T (-4, 3) and V (-2, 3). If (x, y) arrow (x+2, y-3), what are the vertices of its image?
    5·1 answer
  • If f(x)=-x+12 find f(2) &amp; give the ordered pair
    5·1 answer
  • 4y-9=15 what does y equal
    9·1 answer
  • Given that f(x)=2x+3 and g(x)=x-6, what is the composition f(g(1))?
    7·1 answer
  • What is the probabillity ?
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!