1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
posledela
3 years ago
13

2x - 3= y + 3 2x + y = -3​

Mathematics
2 answers:
AleksandrR [38]3 years ago
3 0

Answer:

your answers are

Step-by-step explanation:

1. 2x-3=y+3

2x-3=y+3\\     2x+y=-3\\divide   |by |2\\x+y=-1.5

so x + y = -1.5

Tcecarenko [31]3 years ago
3 0
X+y = -1.5


i hope that helped
You might be interested in
Square root of 19x exponent 2
sergeinik [125]

Answer:   26

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Christine has always been weak in mathematics. Based on her performance prior to the final exam in Calculus, there is a 40% chan
azamat

Answer:

There are a 25% probability that Christine fails the course.

Step-by-step explanation:

We have these following probabilities:

A 50% probability that Christine finds a tutor.

With a tutor, she has a 10% probability of failling.

A 50% probability that Christine does not find a tutor.

Without a tutor, she has a 40% probability of failing.

Probability that she fails:

10% of 50%(fail with a tutor) plus 40% of 50%(fail without a tutor). So

P = 0.1*0.5 + 0.4*0.5 = 0.25

There are a 25% probability that Christine fails the course.

6 0
3 years ago
Simplify each ratio. <br><br> 1) 40:15
Vilka [71]

Answer:

8:3

Step-by-step explanation:

,,,,lol hope it helps i don't know how to explain,,, I guess its just dividing you know like 15÷5= 3 so on

3 0
3 years ago
Apples cost $0.75 per pound and bananas cost $1.05 per pound
LuckyWell [14K]

Answer:

<em>The baker bought 8 apples and 4 bananas</em>

Step-by-step explanation:

<u>System of Equations</u>

Let's call:

a = pounds of apples

b = pounds of bananas

The baker bought a total of 12 pounds of apples and bananas, thus:

a + b = 12      [1]

Apple cost $0.75 per pound and each pound of bananas cost $1.05 per pound. Thus the total cost is 0.75a + 1.05b. We know he spent a total of $10.20, thus

0.75a + 1.05b = 10.20     [2]

Solving [1] for a:

a = 12 - b       [3]

Substituting in [2]:

0.75(12 - b) + 1.05b = 10.20

Operating

9 - 0.75b + 1.05b = 10.20

Simplifying:

0.30b = 10.20 - 9 = 1.20

Dividing by 0.30:

b = 1.20/0.30

b = 4

From [3]:

a = 12 - 4 = 8

a = 8

The baker bought 8 apples and 4 bananas

8 0
3 years ago
Does this graph represent a function? Why or why not? Sey A. No, because it fails the vertical line test. B. Yes, because it has
Fittoniya [83]

Answer: it’s A..

Step-by-step explanation:

No, because it fails the vertical line test.

7 0
3 years ago
Other questions:
  • 3. A survey conducted among a group of 50 students showed that; (APPLYING)
    6·1 answer
  • The volume of a cube is found by using the formula L^3, where L is the side length. If the side length is 4x^3 what is the volum
    14·1 answer
  • The equations are written in point-slope form. Which equation represents a line through points (-8, 3) and (2, -3)?
    9·1 answer
  • What is 375 times 54 <br> Answer in 1 min
    7·1 answer
  • 2x-9&lt;-1 pleassssssse help me​
    7·1 answer
  • Can you guys please answer my question?
    9·1 answer
  • The equation 4 – 45 = is used to find your profit, , in dollars from buying $45 of supplies and washing cars for $4 each. What d
    14·1 answer
  • In the system –12c + 3d = 6 and –3c + 6d = –9, which expression could you use for substitution?
    14·1 answer
  • HELP!!! ANSWER QUICKLY PLS!!! <br><br> (dont worry about the purple dot)
    7·1 answer
  • Absolute value inequalities. 10-4|9y-10|&lt;-94
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!