At Costco, you can buy a ten-pound bag of Halloween candy for $23.99. Kroger is running a special on the same brand of candy: bu
y 5 bags of candy weighing 8 oz. each for $10. A. What is the unit price per pound of the Costco candy?
B.What is the unit price per pound of the Kroger candy?
C.Which one is the better deal?
I NEED THE ANSWER TO A B AND C PLEASE ASAP!!!!!!!!
She earns twenty one dollars a hour regularly half of that is ten dollars and fifty cents . Add this to twenty one equals thirty one fifty a hour times eight equals two hundred and fifty two dollars for working on Sunday for eight hours .