1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
olga nikolaevna [1]
2 years ago
6

What is x???????????

Mathematics
1 answer:
Aloiza [94]2 years ago
3 0

Answer:

17

Step-by-step explanation:

6^2 + y^2 = 10^2

36 + y^2 = 100

y^2 = 64

y = 8

y^2 + 15^2 = x^2

64 + 225 = x^2

289 = x^2

x = 17

You might be interested in
What is the explict rule for the sequence 12,22,32,42​
icang [17]

The explicit rule for given sequence is:

a_n=2+10n

Further explanation:

We have to determine first of all if the sequence is arithmetic or geometric.

  • If the difference of two consecutive terms is same then the sequence is arithmetic sequence
  • If the ratio of two consecutive terms is same then the sequence is geometric sequence

Given sequence is:

12,22,32,42​

a_1=12\\a_2=22\\a_3=32\\.......\\Let\\d=Common\ difference\\d=a_2-a_1=22-12=10\\d=a_3-a_2=32-22=10

The common difference is 10 which is same for all consecutive terms. So the sequence is an arithmetic sequence.

The general formula for arithmetic sequence is:

a_n=a_1+(n-1)d\\Here,\\a_n\ is\ the\ nth\ term\\a_1\ is\ the\ first\ term\\d\ is\ the\ common\ difference

Putting the values of a1 and d

a_n= 12+(n-1)(10)\\a_n=12+10n-10\\a_n=2+10n

The explicit rule for given sequence is:

a_n=2+10n

Keywords: Arithmetic sequence, Common Difference

Learn more about arithmetic sequence at:

  • brainly.com/question/1522572
  • brainly.com/question/2491745

#LearnwithBrainly

8 0
2 years ago
Help please!!!!!!!!!!!!! Explain if possible
iris [78.8K]
Answer is C.
For every option, sub in the value and find the answer that matches the equation!

Example for option A, F(x) = x + 4 and G(x) = x²
G(F(x)) = G(x + 4) ーー> sub in the value of F(x)
Let's take the subbed in value, (x + 4) as x, and this x will be the x for G(x).

∴ Since G(x) is x²
G(x + 4) = (x + 4)² ーー> remember (x + 4) is represented as x.
= x² + 16
∴ You know that the answer is not A, do this for all options and you'll find the answer, C!

4 0
3 years ago
2 1/6 + -5/6 = ? please if its a decimal please right 3.2 instead of 3.4839
Lisa [10]

Answer:

1 2/6 is the correct answer

Step-by-step explanation:

in 2 1/6 + -5/6 what you do is you can turn the plus sign into a minus sign and  make -5/6 5/6 so now the problem is 2 1/6 - 5/6 and the awnser to that is 1 2/6

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
The greatest common factor of two different prime numbers is 1
svetlana [45]
I hope this helps you

8 0
2 years ago
Someone please help me !!!
Naya [18.7K]

Answer:

x = 120°

Step-by-step explanation:

The equation is given to you:

The sum of the interior angles can be found using the equation:

Sum = (n - 2)180

Note that:

n = # of sides.

Plug in 6 for n in the equation.

∑ = (6 - 2)180

First, solve for the parenthesis:

∑ = (4)180

Next, multiply:

∑ = 4 * 180

∑ = 720

You are solving for one angle. Note that there are 6 angles. Divide the sum of the angles with 6:

720/6 = 120

120° is your answer.

~

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The number of subscribers y to a newspaper after t years is shown by the equation below.
    8·2 answers
  • Help !!!!!! Need to know ASAP
    9·1 answer
  • Which of the following expressions is correct?
    15·2 answers
  • darnel’s retirement party cost $33, plus an additional $1 for each guest he invites. what is the maximum number of guests there
    8·1 answer
  • Is 1/6 or 1/7 larger
    9·2 answers
  • (3 and 5/8+ 1/2)×(6 and 3/4- 7/8)
    8·1 answer
  • What's <br><img src="https://tex.z-dn.net/?f=%20%5Csqrt%7B50%20-%201%7D%20" id="TexFormula1" title=" \sqrt{50 - 1} " alt=" \sqrt
    9·2 answers
  • A package of 5 pairs of insulated gloves cost $36.95.what is the unit price of the pair of gloves?​
    9·1 answer
  • It costs $100 to join a fitness center plus a monthly fee you spent $700 last year at the fitness center how much was the monthl
    10·2 answers
  • an online store sells DVDs for $10 each the shipping charge for an entire order is $5.50 Frank order d DVDs write an expression
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!