1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kicyunya [14]
3 years ago
15

Whole Grain Bakery purchases an industrial bread machine for $24,500. In addition to the purchase price, the company makes the f

ollowing expenditures: freight, $1,450; installation, $2,900; testing, $950; and property tax on the machine for the first year, $490.Whole Grain Bakery purchases an industrial bread machine for $24,500. In addition to the purchase price, the company makes the following expenditures: freight, $1,450; installation, $2,900; testing, $950; and property tax on the machine for the first year, $490.
Required:
What is the initial cost of the bread machine?
Business
1 answer:
Shkiper50 [21]3 years ago
7 0

Answer:

$29,800

Explanation:

Calculation to determine initial cost of the bread machine

INITIAL COST

Purchase Price: $24,500

Freight: $1,450

Installation: $2,900

Testing: $950

Total cost of the bread machine: $29,800

Therefore initial cost of the bread machine is $29,800

You might be interested in
The term ___________ is a popular way to describe the recession-expansion pattern followed by the economy.
UNO [17]
The term BUSINESS CYCLE is a popular way to describe the rescission-expansion pattern followed by the economy. 
5 0
3 years ago
has a standard of 2 direct labor hours per unit. The standard wage rate of each worker is $32.50 per hour. In July, the company
ikadub [295]

Answer:

$130 Favourable

Explanation:

Given the above information,

Standard hours = 2 × 4770 = 9,540

Actual hours = 8,940

Standard rate = $32.50

Then, Direct labor efficiency variance is computed as

= ( Standard hours allowed for production - Actual hours taken) × Standard rate per direct labor hour

= [(2 × 4,770) - 8,940] × $32.50

= [9,540 - 8,940] × $32.50

= 600 × $32.50

= $130 Favourable

6 0
2 years ago
If the dollar appreciates, perhaps because of speculation or government policy, then U.S. net exports:
Naddik [55]

Answer:

The correct answer is option c.

Explanation:

If there is an appreciation in the value of the dollar, it implies that the value of the dollar has increased in comparison to foreign currency. This means that foreign consumers will need to pay more for US goods. This will cause a decline in export demand.  

Because of the decline in exports, the net exports will fall. This decrease in the net exports will cause the aggregate demand to fall. As a result, the aggregate demand curve will shift to the left.

3 0
3 years ago
Six years ago a commercial property owner paid $490,000 for her complex which included 10 acres of land valued at $100,000. Usin
Kobotan [32]

Answer:

AS land cannot be depreciated we will first subtract the value of the land from the complex so we are left with $390,000 (490,000-100,000)

In straight line method each year the asset is depreciated by the same amount so in order to find out yearly depreciation we will divide 390,000 by 40

=9750

In 6 years the complex has depreciated for $58,500

So the current value of the apartment complex would be (490,000-58500)

The current value of the apartment complex is $431500

Explanation:

3 0
3 years ago
Susan asked mary to turn up the radio, so mary increased the volume from level 5 to level 7. mary could hear the difference but
den301095 [7]
They differ in their difference threshold. This is being defined when their sensory stimuli is different, making the individual perceive them also, as different. This occurs in the scenario given above for Susan couldn't hear the level 7 volume when Mary could already hear it.
8 0
2 years ago
Other questions:
  • Which of the following activities do marketers use as a way to lower product costs? A. Shop around for the best suppliers B. Off
    6·2 answers
  • Ramirez Company sells a product for $80 per unit. The variable cost is $60 per unit, and fixed costs are $4,850,000. Determine (
    15·1 answer
  • If Tex's Manufacturing Company purchases the component externally, $20,000 of the fixed costs can be avoided. At what external p
    15·1 answer
  • I wanna to know answers for this questions
    11·2 answers
  • . [5 pts] A life-saving medicine without any close substitutes will tend to have a. a small elasticity of demand. b. a large ela
    10·1 answer
  • A construction company entered into a fixed-price contract to build an office building for $32 million. Construction costs incur
    6·1 answer
  • n the cash flow information for the Ping Kings project, Ping spent $300,000 for research and development of the golf clubs. Ping
    5·1 answer
  • Louis, an employee at Yoko Inc., had been notified of his termination from the company without sufficient justification. During
    12·1 answer
  • There are __ in every economy that are used to produce the goods and services that people want and need
    8·1 answer
  • An examplepf a cost would be<br> O profit<br> revenue<br> Ofire<br> O salaries
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!