1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Tomtit [17]
3 years ago
9

Am i right or wrong please inform me

Mathematics
1 answer:
Lemur [1.5K]3 years ago
8 0

Answer:

you're seeing

Step-by-step explanation:

the answer is

-n ≤ 3

You might be interested in
Help me pls giving 25 points
ankoles [38]
The answer to this question is Letter B.
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Marlena saved
bija089 [108]
125-45=M would be a simple way of writing the amount taken from the original
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help!!!!!!! it would be very appreciated
Pani-rosa [81]

Answer:

x = 17.5 and y = 35

Step-by-step explanation:

2x + 10 = y + 10 ( alternate angles )

subtract 10 from both sides

2x = y ⇒ 6x = 3y → (1)

the sum of the 3 angles in the triangle = 180°

6x + y + 10 + 30 = 180 ( replace 6x by 3y )

3y + y + 40 = 180

4y + 40 = 180 ( subtract 40 from both sides )

4y = 140 ( divide both sides by 4 )

y = 35

substitute y = 35 into (1)

2x = 35 ( divide both sides by 2 )

x = 17.5



5 0
3 years ago
A student wrote a number pattern such that each number is 3 more that 4 times the previous number. What is the sixth term in the
Nesterboy [21]
Start with 1.
1st number = 1
2nd number = 1 * 4 + 3 = 7
3rd number = 7 * 4 + 3 = 31
4th = 31 * 4 + 3 = 127
5th = 127 * 4 + 3 = 511
Which means the 6th = 511 * 4 + 3, which is 2047.
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
A writer earned $7 per hour at her job plus an additional $50 in tips on Friday. She earned more than $99 total. Write and solve
labwork [276]

Answer:

7h + 50 > 99

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Which is equivalent 4 pencils for every 2 student
    8·2 answers
  • One of the highest snowfall rates ever recorded was in Silver Lake, Colorado, in April 1921, when just over 7 feet of snow fell
    13·1 answer
  • Need geometry help. ASAP pls & thanks
    10·1 answer
  • If I pay $10.50 for 3 lbs. of peanuts, what is the unit rate?
    12·2 answers
  • Jeremy will roll a number cube, numbered 1−6
    6·1 answer
  • Please help with work
    13·1 answer
  • The Valley High School printed 445 tickets for the school play in Spring. Three-fifth
    12·1 answer
  • 24 times *blank* =6<br><br> Someone please answer this I need help
    10·1 answer
  • H M M M M M MMmMmMmMmmMmMm
    13·1 answer
  • Ms. Soffer paid $42. 75 for 9 boxes of gummies for the state test last year. This year she will need to order 13 boxes of gummie
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!